Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Yakup Güler
YENİ TÜRKİYE , ESKİ ALIŞKANLIKLAR
Email: yakupguler44@hotmail.com  İster sevin ister nefret edin ama Ak Parti iktidarı ülkeyi değiştirdi ve değiştirmeye de devam ediyor. Belki değişen dünya ile  birlik te Türkiye de bir değişim yaşıyor olabilir. Öyle ya da böyle her gün yeni bir dünyaya uyanırken bu yeni dünya yı eski alışkanlıklarımızla götüremeyiz.

                               Türkiye nin de için de yer aldığı bu bölge de artık her şey yeni baştan yazılıp çiziliyor. Ülkeler yeniden kuruluyor, sınırlar yenide çiziliyor. Artık ne avrupanın hasta adamı nede 1925 – 1930 döneminin hamasi nutukları ile idare edilen bir Türkiye. Bir Türk dünyaya bedel olmuyor ama bir Türkiye vatandaşı dünyaya bedel ödete biliyor.

                               Artık istediği kadar istediği ayak oyunlarına baş vursa da hegemonik bürokratik diktatoryaların sonu geldi. Sadece Türkiye içi değil dünyaya açık her toplum için  de bu böyle. İstediği kadar dirensin Saddam ve Kaddafi gibi eset de  öteki diktatörler de gidecek,maliki nasıl gittiyse krallarda gidecek.  Gidecek olanlar sadece bunlar değil her ülkede güç ve güçlüden yana halk iradesine karşı direnen halkı ve iradesini yok sayan anlayışlar ve alışkanlıklarda bu mahvillerle birlikte yok olup gidecekler.

                               Artık hiç kimse gazete manşetleri ile e muhtıralar ile iktidarların değişip halk iradesinin gasp edileceğini beklemesin. Milletin sandıkta vermediği iradeyi ve iktidarı tanklara balans ayarı çekerek elde etmenin devri kapandı.genç subaylar rahatsızlanınca tedavi edilecekleri yada uğrayacakları tek adres gata veya diğer askeri hastahaneler. Artık hiç kimse sözde laik değil özde laik tanımlamaları ile cumhurbaşkanı profili çizemeyecek ve aday dayatamayacak. Artık hiç kimse 367 yeter sayısı bulunamadı ile seçilmiş cumhurbaşkanının seçilmesini yok sayıp milli irade ve onun kalbi manevisi olan meclis iradesini yok sayamayacak.

                               Artık hiç kimse uydurma kasetler ve bizzat kendisi tarafından yazılmış uydurma ihbar mektupları ile iktidar partisinine dava açıp gazete küpürleri ile parti kapatamayacak.Artık hiç kimse seçilmiş başbakanı uydurma belgelerle kıytırık mahkemeler önünde ve anıtkabir mahvillerinde saatlerce ayakta tutup buram buram –boncuk boncuk terletemeyecek. Artık hiç kimse seçilmiş başbakanı medya ve sermaye gücünü kullanarak kapı önlerinde bekletip pijama ve terlikle kapı önünde ayak üstü karşılayamayacak. Artık hiçbir başsavcı yada vekili inanaları habis urlar sökülüp atılacaklar diye yok etme ve yok sayma cüretinde bulunamayacak. Artık hiçbir kimse ve bir yapı milli iradeye ve onun meşru hükümetlerine kumpas kuramayacak. Bürokratik yapılar eliyle meşru iktidarları al aşağı edemeyecekler. Buna tevessül dahi edemeyecekler. Gücünü haktan kaynağını milli iradeden almayan hiçbir yapı millet adına hüküm kuramayacak. Artık hiçbir yapı yada makam yada kuvvet inançları nedeniyle şöyle yada böyle giyinen takan yada takınan öğrencileri okul kapılarında sürükleyerek atamayacak. Başını kapatacaksa arabistana yada irana gitsin diyemeyecek.

                               Artık hiç kimse milli irade dışında Çankaya yokuşuna bariyerler koyamayacak yada milli irade dışında bir meşruiyet kaynağı arayamayacak. Artık hiçbir kimse yada topluluk dini, dili , etnik yapısı , siyasi ve felsefi düşüncesi yada tercihi nedeniyle hiçbir ayırıma tabi tutulamayacak. Artık hiç kimse milletin vergileri ile alınmış tankların namlularını millete yöneltemeyecek.

                               Artık bu ülkede yaşayan yaşamak isteyen herkes hesaplarını bu yeni Türkiye ye göre yapsın ve eski alışkanlıklarından vazgeçsin. Çünkü o eski alışkanlıkları ile bu yeni ülkeyi idare edemeyecekler.

Yakup GÜLER

yakupguler53@gmail.com

24.09.2014

Bu makale 893 kez okundu...

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası