Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Mustafa Güler
HUKUK DEVLETİ OLMAK
Email:Günümüzde ülkelerin benimsemiş olduğu hukuk sistemlerinden biri olan Roma Hukuku: Avrupa kıtası ülkelerinin yanın da Türkiye’nin de uyguladığı sistemdir.

Türk hukuk sistemin de hukukun tanımı; Belirli bir zamanda, Belirli bir toplumdaki ilişkileri düzenleyen ve uyulması devlet zoruna (müeyyideye) bağlı kurallar bütünü olarak kabul görür.

Hukuk, meşru otoritenin (devletin) yaptırım gücü ile desteklenmiştir.

Hukuk Devleti: sınırları içerisinde kamu erkinin, değişmezlik ve süreklilik temeline dayalı olarak değer ve hukuk düzenine bağlı olduğu bir devlet şeklidir. Modern anlayış temelindeki bir hukuk devleti, maddi anlamda adaletli bir düzenin yaratılması ve korunmasını hedefler.

Ben hukukçu değilim ve dolayısı ile niyetim de kimseye hukuk dersi vermek değil. Fakat bu ülkede yaşayan bir vatandaş olarak kamu erkini kullanan her bir kuvvete suç duyurusunda bulunuyorum.

Bu ülkede, Gezi olayları diye maskeledikleri kalkışmada, Normal bir vatandaş olarak her hangi bir insanın, binde birini yapmaya kalksa, hukukun işletilmesi gereken bubaşıbozukluğu, bu kanun dışılığı, bu yağmacılığı ve katilliği yapan herkese karşı işletilmesini talep ediyorum. 

Evet, Adalet göreceli bir kavramdır. Bir toplumda bir zamanda veya mekânda şartlara göre değerlendirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, zayıfa karşı uygulanan hukuk kurallarının güçlüye karşı da uygulanmasıdır.

Öyle ya hırsızlık yapan bir kadına karşı, uygulanacak olan cezanın, Kabilesinin gücünden dolayı uygulanmaması veya cezanın hafifletilmesi için aracı olan insanlara, Peygamber Efendimiz (A.S.) kızım Fatıma da olsa ayrım yapılmayacaktır, Dememiş miydi?

O zaman Türkiye bir hukuk devleti ise; Bu olayların müsebbibi olan, azmettirici ve uygulayıcısıne kadar gerçek veya tüzel kişilik varsa hesabı sorulmalıdır. Ölen insanları geri getiremeyiz ancak, en azından o hepimizin ağzında sakız haline getirmiş olduğu ‘ tüyü bitmemiş yetimin hakkının hesabını sormuş olursunuz’. Ve de daha önemlisi, Bu vatan hainlerinin daha fazla cüretkâr saçmalıklarının bu halkı çileden çıkarmasının önüne geçmiş olursunuz. 

Örnek mi istiyorsunuz, Tarih 25.06.2013 Cumhuriyet Halk Partisinin gurup toplantısını izliyorum. Genel Başkanları konuşuyor, ön sıralarda, Bu adamdan bir an önce nasıl kurtulacağız düşüncesi gözlerinde okunan ve kara kara düşünen, çoğunlukta olan bir sürü Milletvekili, arka sıralarda ayakta yerini almış (TGB) Türkiye Gençlik Birliği üyesi ve değişik marjinal guruplara mensup olması muhtemel,Ateşli bir kitle. Dolayısı ile arkadaki kalabalığa konuşan Kılıçtaroğlu sürekli isyan çağırıları ile iki kişiden birinin oyunu alarak işbaşına gelmiş, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanına, sayamadığım her defasın da,Diktatör diye hitap ediyor.

Polis dâhil herkesi isyana çağırıyor. Lütfen, Lütfen, Lütfen Kamu erkini kullanan herkes görevini yapsın. Ve hukuku Herkese uygulasın.

 

Mustafa GÜLER.

 

26.06.2013

Bu makale 1912 kez okundu...

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası