Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Mesut Gülecen
TEKNOLOJİ-MEZUN-İŞSİZ
Email: bloodly_sword23@hotmail.comÜlkemizin teknoloji olarak, sanayi olarak dünya piyasasındaki yerini ve gelişen ekonomisiyle teknolojiye duyduğu açlığı hepimiz biliyoruz . En basitinden bir otomobil üretmek için bile gerekli parçaların hepsini olmasa bile bir çoğunu yurt dışından satın alıyoruz. Kendi uçağını üretemeyen yada zar zor üreten, daha yeni yeni zırhlı araç üretmeye başlayan, askeri silah üretiminde dünya devleriyle kapışamayan bir ülkeyiz. Fakat buna rağmen yetkililer ekonminin ne kadar büyüdüğünden, ihracatın geçmişe nazaran ne kadar arttığından, enflasyonun ne kadar düştüğünden bahsediyorlar. Doğru ülke ekonomisi hızla büyüyor ve büyümeyede devam edicek inşallah. Fakat sanayisi, teknolojisi olmayan bir ülkenin ekonomisi istediği kadar büyüsün bir önem arz etmez. Çünkü sanayisiz, teknolojisiz bir ekonomi ancak bağımlısı olduğu teknolojiyi kendine vaad edenleri zengin eder…

      Medyada son bir aylık süreçte Iphone 5 çıktı, android markette filanca uygulama satışa sunuldu, S-III filanca fiyattan satışa sunuldu vs. gibi haberler dönüp dolaşıp duruyor. Baktığımızda 7 yıl önce başlayan android telefon akımı her geçen gün dahada yayılıyor ve güçleniyor. Yeterli imaja ve teknolojiye sahip ülkeler zaten her geçen gün yeni android işletim sistemli telefonlar piyasaya sürüyorken yeterli imaja ve üne sahip olmayan ülke ve firmalardan ise bu telefonlar için üretilen envai çeşit uygulamalar, programlar piyasaya sürülüyor. Bizim ülkemizse bu çarkın sadece satın alanlar kısımında yer alıyor. Samsung, Blackberry, Nokia,LG gibi firmalarla boy ölçüşebilecek düzeyde telefon üretemeyiz çünkü yıllardır edindikleri ünü bir anda ellerinden hiçbir marka alamaz bunu bende biliyorum. Fakat neden bu telefonlar için uygulamalar geliştirmiyoruz? Mesela geçen internette bir haber gördüm. Yabancı bir ülkede 17 yaşındaki bir lise öğrencisi android telefonlar için gazete yazılarını kısaltıp özetleştiren bir uygulama yapıp satışa koymuş ve 1 milyon dolar gelir elde etmiş. (Tabi bunu yaparken bİr iş adamının maddi deşteğinide almış.) Peki bir lise öğrencisi bunu yapabilecek birikime, cesarete ve imkana sahipken bizim üniversite mezunlarımız neden sahip olamıyor? Bu yıllardır büyük bir kesimin eleştirdiği eğitim sisteminden ve yetersizliğinden mi kaynaklanıyor, mezun öğrencilerin öz güvensizliğinden mi yoksa geleceği parlak öğrencilere gerekli imkanı sağlamayanlardan mı?

      Mesela  ülkemize ait süper kobra helikopteri sayısı 8.  Otuz yılı aşkın süredir terörle mücadele eden, jeopolitik konumu ile saldırıya maruz kalma ihtimali yüksek , ortadoğuda söz sahibi olmaya çalışan, gerektiğinde  Suriye  ye kafa tutabilen bir ülkenin sekiz savaş helikopterinin olması sizce yeterli mi? Bu sayıyı satın alarark  yirmiye otuza çıkartmakta önemli değil. Önemli olan ihtiyaç duyduğun bu helikopterleri yada aynı işlevi gören türevlerini kendi imkanlarınla üretebilmektir. Peki neden yapılmıyor bu? Yeterli donanıma sahip kalıfiye eleman yok diye… ülkemizde neredeyse her üniversitede mühendislik fakülteleri var. Yani istemediğimiz kadar mühendis var elimizde… peki gerektiğinde bir helikopter yada uçak yapımında görev alamayacaksa, mezun olduktan sonra yıllarca işsiz olarak gezicekse ne diye okuyor bu insanlar? Neden bunca mühendisi teknoloji üretebilecek kadar iyi bir şekilde yetiştirmiyoruz? Uçak, helikopter, tank yapacak adam yok diyorsunuz fakat bu insanları yetiştirmek ve eğitmek içinde hiç çaba sarfetmiyorsunuz… Daha yeni yeni silikon vadisine eğitim görmesi için bilgisayar mühendisi göndermeye başlıyor ülkemiz. Bu yavaşlık niye? İhtiyacımız varken ,her yıl  milyonlarca dolar verip dışarıdan aldığımız bu ürünleri üretmek için neden çaba sarf edilmiyor?

      Google da, Facebook da , Twitter da , yabancı ülkedeki büyük firmalarda bir çok mühendisimiz çalışıyor. Buralarda çalışabilecek kadar kaliteli mühendisleri neden yabancı ülkeler kaptırıyor, onlara teknoloji üretmelek zorunda bırakıyoruz? Ülkemizde bu alanda iş yapan firma yoksa neden açılmaları için girişimlerde bulunmuyoruz? On yıl öncenin mühendisleri tercih yapıcak öğrencilere mühendislik yazma, Türkiyede mühendislik bitti diyor. Mühendislik öğrencileri erasmusla yabancı ülkelere gidip bir yıl orda öğrenim görüyorlarki döndüklerinde iş verenler “ filanca ülkenin üniversitesinde okumuş, oranın eğitimini almış” desinler. Peki neden bu düzen böyle işliyor? Bizim üniversitelerimiz neden yeterli eğitimi veremiyor?

    Ülkemizde okadar mühendislik fakültelerinden mezun olupda işsiz kalan yada başka bir iş ile uğraşmak zorunda bırakılan kişi var. Madem iş imkanı yok neden bu bölümler açık kalıyor ve insanların gelecekleri ile oynanıyor? Öğrencisi dahi olmayan bölümlere neden ikinci sınıflar tahsis ediliyor? Birilerinin cepleri dolsun diye mi? Bu bencillik ve vurdumduymazlık sürdüğü sürece bu ülkenin eğitim sistemi iki ileri bir geri şeklinde ilerler ancak. Eğitimde reform diyip 4+4+4 ü getirmeden önce üniversitelerdeki eğitime çeki düzen verin, mühendislerinize iş imkanı sağlayın… Geleceğin sahibi olan gençlerin bugünlerini ellerinden almayın… yeterli imkan ve eğitimle bu mühendislerin neler yapabileceğini düşünün ve gerekeni yapın lütfen. Beyin göçünü ancak bu şekilde önleriz yoksa bizden birileri hep bizden uzakta parlar, ve bize sadece onların ışığı ile övünmek düşer…

 

 

MESUT GÜLECEN

 

 

 

 

 

 

 

10.12.2012

Bu makale 2488 kez okundu...

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
  • müge kılınç / 04-03-2013 02:55 :)
    eleştirmeleriniz bir bakıma doğru ancak şunu unutmayın ki ülkemiz git gide iyiye giiyor şu son 10 yıldır gerçekten büyük atılımlar yaptık inşallah devamıda gelir şuan eskiden yapılan darbelerin cebe para cukkalamaların pislikleri temizleniyır ama bitecek bunlarda yakında ondan sora gerçekten yazınızda bahsetmiş olduğunuz problemler elbette çözülecektir sadece sabırla bekleyip göreceğiz :)
  • yasemin / 26-02-2013 19:58 işsizlik
    gerçekten güzel bir yazı olmuş, ülkemizin en acı gerçeklerinden biri olan kalifiye eleman yetiştirememek problemine inşallah başbakanımız daha fazla önem verir ancak 4 4 4 bu problemin çözümünde temel bir niteliktedir temeli sağlam olmayan bir bina olmaz o yüzden 4 4 4 bu işin temeli inşallah sadece temel atıp yıllarca bekletme yapılmadan devamıda gelir :)
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası