Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Çocuklarda Cinsel İstismar
Email:

Gelen bir mail benden acil olarak yardım istiyordu. “Hocam, çocuğum bir çocuk tarafından cinsel istismara maruz kaldı, ne yapabilirim?” Genel olarak mailin içeriği biraz daha ayrıntılı ama ben olayla ilgili ailelerin neler yapabilecekleri üzerinde durmaya çalışacağım.

Çünkü son dönemlerde medyaya yansıyan haberlerden anlaşıldığı kadarıyla toplumsal bir sorun haline gelen cinsel istismarda bir artışın yaşandığı ve bu konuda ailelerin neler yapmaları gerektiğini tam olarak bilmediklerini gösteriyor.

Bir yetişkinin bir çocukla cinsel ilişkiye girmesi veya onu cinsel açıdan kullanmasına cinsel istismar diyoruz. Çocuk ve erişkin arasındaki temas ve ilişki, o erişkinin veya başka birinin seksüel stimülasyonu (uyarımı) için kullanılmışsa, çocuğun cinsel istismara uğradığı kabul edilir. İstismar tipleri içerisinde saptanması en zor olan ise cinsel istismardır.

 

Çocuklarda cinsel istismarın nedenleri

Cinsel istismara uğramış çocukların genel özellikleri incelendiği zaman sevgi ve denetimden uzak bir aile ortamında, yetersiz ebeveynlik ile yetiştikleri görülür. Özellikle şiddet yanlısı, baskıcı, alkol ve madde kullanımı veya bağımlısı olan bir baba figürü ile aşırı bağımlı, baskı gören, depresif ve kendine güvensiz bir anne figürü karşımıza çıkar.

Çocukluk döneminde cinsel istismara maruz kalmış kişilerin ilerleyen dönemlerde düşük özgüven sahibi, psikolojik rahatsızlıkları olan, kaygı, tavır veya cinsel işlev bozukluğu yaşayan insanlar oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca alkol, uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılığı gibi psikopatoloji riskini arttıran unsurlara yönelimin yoğunlaştığı ve bu durumun da bireyin ruh sağlığını olumsuz etkilediği görülmüştür.

 

Çocuğun cinsel tacize uğradığını nasıl anlayabiliriz?

1. Çocuğun cinsel bölgelerinde sağlık açısından sorun (kızartı, kaşıntı, ağrı vb.) oluşmuşsa,
2. Çocuk dokunmaya aşırı tepki gösteriyorsa,
3. Çocuğun fiziksel nedenlerden kaynaklanmayan karın ağrıları varsa,
4. Çocuk sürekli huzursuzsa ve saldırganlık gösteriyorsa,
5. Çocuğun gece uykuları bozulduysa,
6. Çocuk altını ıslatmaya başladıysa,
7. Çocuğun banyo yapma isteği yoğunlaştıysa,
8. Çocuk yaşından büyük cinsel davranış ve sözler içindeyse,
9. Çocuk cinsel oyunları abartılı oynuyorsa,
10. Çocuk evden kaçmayı düşünüyorsa,
11. Çocuk intihar eğilimi gösteriyorsa,
12. Çocuk içine kapanıp eski şeylerden zevk almıyor, arkadaşlarından uzaklaşıyorsa,
13. Çocuğun genel olarak başarısında bir düşüş varsa,
14. Çocuk insanları düşman gibi görüyorsa,

15. Çocukta sebepsiz yere ağlamalar ve içine kapanma söz konusuysa bir istismardan şüphelenilebilir. Bu noktada tacize uğrayan çocuk kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır.

 

Çocuklar yaşadıklarını neden söylemezler?

- Kendilerine inanılmayacağını düşünürler.

- Başlarının belaya gireceğinden korkarlar.

- İstismarcının tehditlerinden korkarlar.

- İstismarcıyı korumak isteyebilir, sevebilir ama yaptıklarını sevmezler.

- Nasıl anlatılacağını bilemezler.

- Cinsel davranışların yanlış olduğunu bilmezler.

- Arkadaşları tarafından dışlanabileceklerinden korkarlar.

- Homoseksüel olarak adlandırılabileceklerinden korkarlar.

- Büyüklerle (otorite figürleriyle) cinsel konuları konuşmaktan utanırlar, korkarlar.

- Gammaz olarak adlandırılmak istemezler.

- Bu konuların konuşulmasının doğru olmadığı söylenmiştir.

 

Çocuklar ne zaman söylerler?

- İstismarın derecesi ve sıklığı artarak, çocuk korkutulursa söyleyebilirler.

- Cinsel istismardan korunmayla ilgili bilgi alır ve kendisine yapılanın doğru olmadığını fark ederse söyleyebilirler.

- Çocuklar sırlarını en yakın arkadaşları ile paylaşmak isteyebilirler.

- Kardeşleri kendilerinin ilk istismar edildiği yaşa gelmişse onları korumak amacıyla söyleyebilirler.

- Ergenliğe gelmişse hamilelikten korkar ya da istismarcının baskısından kurtulmak için söylerler.

- Fiziksel bir yakınması (üriner enfeksiyon vb.) sonrası doktora gittiğinde belli olur.

- Çocuk güvenebileceği ve kendisi ile yakından ilgilenen bir yetişkinle karşılaştığı zaman söyleyebilir.

 

Cinsel istismar konusunda aileler neler yapabilir

- Cinsel istismara kapı aralayacak olan yazılı (gazete, dergi, broşür vs.) ve görsel unsurlara (dizi, film, internet vs.) dikkat edilmeli, kendimizi ve ailemizi bu gibi zararlı olan yayınlardan korumalıyız.

- Aile içi huzursuzluklar varsa kaynakları tespit edilmeli ve ortaya çıkabilecek problemler giderilmeye çalışılmalıdır. Çünkü bu tip huzursuzluklar ailelerin çocukları ile yeterince ilgilenmemesine ve onların ihmal edilmesine neden olmakta, çocuk evdeki huzursuzluktan, ilgi ve sevgi eksikliğinden kaynaklanan farklı eğilimlere meyledebilmektedir.

- Çocuğunuza inanmanız gerekir çünkü cinsel istismar konusunda çocuklar çok nadir olarak yalan söylerler. Çocukların her zaman abartılı söylemleri olabileceğini düşünün ama söylediklerini mutlaka araştırın ve kulak arkası etmeyin.

- Çocuklarınızın yataklarını küçük yaştan itibaren ayırın ve belli bir yaştan sonra kız ve erkek çocukların odalarını da ayırın.

- Çocuğunuza istemediği şeyleri ifade edebileceğini, yetişkinlere de hayır diyebileceğini, bundan dolayı suçluluk duymaması gerektiğini anlatın. Bunun için çocuğunuza bu özgüveni vermeli ve ona doğru gelmeyen şeyleri size iletmesini sağlayacak ortamlar oluşturmalısınız.

- Çocuklardan gelebilecek cinsel içerikli sorulara yaşına uygun ve her sorduğunda doğru ve tatmin edici bilgiler verebilmelisiniz. Rahat olun, açık ve net bir dil kullanın.

- Çocuk kendi cinsel kimliğini tanımalı ve cinsel kimliğine uygun nasıl davranması gerektiğini öğrenmelidir.

- Çocuklar tacizden dolayı genellikle kendilerini suçlarlar, bunun böyle olmadığını anlatmanız gerekir.

- Eğer çocuk cinsel istismara uğramışsa istismarın tekrarlanma riski ortadan kaldırılmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Özellikle aileler (anneler) bu konuda daha hassas davranmalıdır.

- Aile içerisinde meydana gelebilecek farklı eğilimler tespit edilirse, özellikle çocuğa direk olarak temasta bulunan kişiler bu anlamda takip edilmeli ve gerektiğinde uyarılmalıdır.

- Küçük çocukları severken cinsel bölgeye dokunmak gibi bir yönelim söz konusu olabilir. Bu konuya hassasiyet göstermeli, iyi niyetli de olsa sizin ve çocuğunuzun buna izin vermemesini sağlamalısınız.

- Gerekirse uzman yardımı da alarak mutlaka çocuğun yaşına uygun bilgilendirme yapılmalıdır.

 

23.01.2010

Bu makale 2568 kez okundu...

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
 • banu AY / 12-07-2013 00:42 EVRENSEL ADALETTEN KAÇMAYIN
  istismar Tecavüz ruh saglıgını kesin bozuyorsa niye Avrupa Konseyi Test yapın okul başarısına bakın diyor.Onlar test yapıyor okul başarısına bakıyor adaleti arıyor.SİZ bakamayız ugraşamayız demeniz adaletsizlige devam demektir.o zaman onlardan işinize geleni zihniyetinize uyanı al.uymayanı alma sadece iddia oldu masum insanlarıda ruhsaglıgıbozulmuş kabul incelemeden 15 yıldan az olamaz maddesi getir masumlarıda tık.Bu ne vicdansızlık,bu ne kin düşmanlık bu ne adaletsizlik.test yapın okul başarısına bakın inceleyin ayrıca yargıtayın istedigi suçun ani ve kesik hareketlerle işlenmesi maddesini çıkarın
 • BANU AY / 28-06-2013 00:45 MAGDUR ADALETİ DEGİL GERÇEK ADALET OLSUN ERKEK DÜŞMANLIGI OLMASIN
  Başınıza kadından hele çocuktan bir iftira gelirse avukat tutmayın paranız cebinizde kalsın içeride harcarsınız.savunacak bir yol bırakılmamış.Koruma adı altında onlar magdur.onlar iftira atmaz.yalan söylemez.yanlış algılamaz.iddialarına itibar.rızaları olmaz.algılamaları gelişmemiştir.ilgili yerlerde agladımı hiç delilde olmasa düzmece raporlar.şimdi bunada gerek yok bozulmuş kabul ceza 15 yıldan az olamaz.Avrupa konseyi test yapın okul başarısına bakın diyor.Bunlarla ugraşamazlarmış.Benim bildigim düzmece raporla kalıcı bozuk verilmiş ama cocuk her yıl takdirle geçiyor.Bu nasıl adalet.evrensel adaletten işimize gelmedimi kaçıyoruz.yazık degilmi düzmece raporlarla veya test yapmadan okul başarısına bakmadan 15 yıl adaletsiz ceza vermek.Korumanı yapmalısın ama adaletinide dogru uygulamalısın.
 • HÜRREM / 03-06-2013 18:47 CİNSEL İSTİSMARDA CEZA ADALETSİZLİGİ
  Bu yönü ile iddia konusu eylemler açısından cezai mesuliyeti 2 ila 3 yıldan 10 ila 15 yıla çıkartan son derece ciddi bir ağırlatıcı sebebin sanık yahut sanıklar hakkında tatbikinin hukuken kabul edilebilmesi son derece güçtür. Zira, cebren ırza geçmede dahi ceza, yetişkinlerde 7 yıl, çocuklarda 8 yıl iken basit bir cinsel eylemde ruh sağlığının herhangi bir suretle bozulduğundan bahisle bu ceza nasıl olur da 10 ila 15 yıla çıkar?
 • Hüseyin Turgud / 24-01-2010 14:21 Düzeltme
  Hocam bir önceki mailim 20. sayıdaki yazınız ile ilgili olarak göndermiştim (çocukların küfürlü konuşmaları) cinsel istismar üzerine değil. Sizi ilgi ile takip ediyorum terşekkürler.Rabbim yardımcınız olsun.
 • Hüseyin Turgud / 24-01-2010 14:03 TEŞEKKÜR
  Bu yazınızla ilgili olarak 5 yaşında kı oğlumla böyle bir sıkıntı yaşıyorduk.Allah razı olsun ufuk oldunuz.Birde
  1. Çocuk ve internet ilişkisi
  2. Çocuklar Anne ve Babasına neden yalan söylerler.
  Değinirseniz sevinirim .
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası