Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Çocuklar Neden Küfürlü Konuşur?
Email:

Küfür, insanlar arasında o kadar yaygın bir hale geldi ki gündelik yaşamdaki iletişimi tek başına üstlenecek güçte neredeyse.

Engellemenin yarattığı öfke ve hayal kırıklığının küfürlerle dışa vurulmasının artık doğal karşılanmaya başlandığı bir dünyada yaşıyoruz. Bununla da kalmıyor, küfrün gençler arasında sevgi, şefkat ve iltifatın dili olarak da epeyce yol aldığına tanık oluyoruz. Böyle bir durumda çocukların neden küfrettiklerini sormak tuhaf karşılanabilir. Neredeyse her okulda, her sınıfta küfürbazlığı ile tanınan bir çocuk var. Bu çocuklar iletişim kurmada, grup üyesi olmada yeterince başarılı olamayan çocuklar. Çok çabuk sinirlenen, zorbalık yapmaya eğilimli çocuklar. Sadece küfrettikleri için bazen, yalnız bırakılan, istenmeyen çocuklar. Mutsuz ve sorunlu olmaya aday çocuklar.

Bazı ailelerde sık sık, "Bizim evde hiç küfür edilmez, bu çocuk nereden öğrendi bilmiyorum... Devamlı kötü kelimeler kullanıyor, ne yaparsak yapalım engelleyemiyoruz... Okulda arkadaşlarına çok küfür ediyormuş, ne yapacağımızı bilemiyoruz..." gibi şikâyetler gelir. Dil gelişiminin en yoğun yaşandığı 4–12 yaş arasında çocuklar zaman zaman “argo” kelimeler veya “çirkin/küfür/kaba” diye tanımlanan kelimeler kullanabilirler. 6 yaşından sonra ahlaki gelişim sürecine de giren çocuklara, kullandıkları bu kelimelerin “ahlaki” olmadığı -zor da olsa- anlatılabilir ve çözüm bulunabilir. Peki, 6 yaşından küçük çocuklar küfür içeren kelimeler kullandığında ne yapmalı ve nasıl bir terbiye süreci takip edilmelidir?

 

Çocuklarda Küfrün Nedenleri

Dikkat çekmek: Bazı çocuklar anne-babadan yeterli ilgiyi göremiyorlarsa, dikkat çekmek için küfrederler.

Sarsılma: Bazı çocuklar için yetişkinleri şok etmek, onları rahatsız etmek eğlenceli olabilir.

Ağızdan kaçıverme: İnsanlarda engellenme ya da kızgınlık hissedildiğinde veya fiziksel bir gerginlik olduğunda küfür ağızdan aniden çıkabilir. Çok engellenen, yaşama alanı çok daraltılan çocuk, kızgınlık hissiyle küfredebilir.

Savunma: Bazıları için kötü söz söyleme bir savunma davranışıdır. Küfür etmenin tam anlamıyla yasak olduğu çevrede yetişenler, isyan ederek bağımsızlıklarını göstermek isterler.

Olgunlaşma: Bazen de çocuklar yetişkin olmanın bir sembolü olarak kötü söz söylerler.

Akranları tarafından onaylanması: Kendi arkadaş çevresinde onaylanmak ya da dışlanmamak için küfür edebilir.

Çocukça bir zevk: Küçük çocuklarda banyo ve ona ilişkin konuşmak, çocuklarda bir tür çocuksu seksüel zevk alma durumu ortaya çıkarmaktadır.

 

Neler Yapılmalıdır?

— Çocuk küfretmeyi öğrenir. En fazla model alarak öğrenir. Çocuk ilgisini çeken, ihtiyaç duyduğu her şeyi model alır. Öncelikle ailesi ve okul çevresi ama modern dünyanın bütün unsurları çocuğa öğretmek için hazırdır. Televizyonu ile bilgisayar oyunu ile hatta şarkıları ile…

— Sadece yetişkinlerin kötü söz söylemeye hakkı vardır gibi bir düşünceyi kafanızdan silmek gerekir, çünkü böyle bir yaklaşım çocuğunuzu bu haksızlık karşısında saldırgan olmaya ve kendisini suçlu hissetmeye davet eder. Eğer kaba ve küfürlü bir konuşma eğilimini kendinizde engelleyebiliyorsanız, çocuğunuz da bu kontrolü sizi taklit ederek öğrenecektir.

— Çocuğunuza okuyacağınız hikâyenin kahramanını kötü söz söyleyen bir çocuk olarak seçin. Anlatacağınız hikâyedeki çocuk, kötü bir söz söylediğinde, annesinin nasıl üzüldüğünü, etrafında bu sözden dolayı nasıl tepkiler oluştuğunu hikâyelendirin. Ama asla çocuğunuz ile hikâye kahramanını bütünleştirmeye kalkmayın, “Sakın sen de bu çocuk gibi yapma ha!” demeyin. Çocuğunuz hikâyede geçen mesajı zaten alacaktır, merak etmeyin.

— Kötü söz söylediği zaman gülmemeli ve onu yüreklendirmemelisiniz. Gülmeniz onun hoşuna gidecek ve iyi bir şey yaptığını düşünerek buna devam edecektir.

— Çocuklar kötü sözcükler kullandığında, anne-babalar bu duruma pek fazla üzülüp şaşırmıyorlarsa, çocukların bu sözcükleri söylemeleri için bir nedenleri kalmayabilir.

— Böyle bir durumda ciddi bir ifade ile şunları söyleyebilirsiniz: "Biz bu kelimeyi kullanmayız ve ben de bir daha bunu duymak istemiyorum." Daha sonra aynı kelimeyi söylediğinde duymazdan gelin ve çocuğunuz bu kelimeyi sizin üzerinizde tekrar denerse tepki vermeyin.

— Çocukların dil gelişimini, en üst seviyede kontrol altında tutmak istiyorsanız, çocuğunuza şiir ezberlettirebilir, tekerleme öğretebilir, kısa sureler ve dualar ezberlettirebilirsiniz. Böylece, çocukların aktif hafızalarındaki kelimeleri -bir şiir dizesinin ezberlenmesi anında- siz belirlemiş olursunuz. Bu yöntem ile çocuğunuzun dilinin hem “şirin” hale gelmesine hem de “zihinsel gelişim”ine katkı sağlamış olacaksınız.

— Uygun olmayan bu sözcüklerin yerine, uygun kabul edilebilir sözcükler kullanması için çocuğu bilgilendirmek gerekir. Çocuk olumlu sözcük kullandığında çocuğun övülmesi, teşvik edilmesi gerekir.

 

30.01.2010

Bu makale 3126 kez okundu...

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası