Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Anlamlar ve kelimeler
Email:

Bu müsavi olmayan duruma rağmen arzın en eski ortaklığına devam etmiştir anlam ve kelimeler. Kelimeler mahcupluğu yaşamaya, anlam ise anlatamamaya karşın sürdürmüşler bu kutsal beraberliği.

 


Yıllarca vatansız, barınaksız kalmış sonrasında yurdunu ve sığınağını bulmuş biri gibi bir psikoloji yaşıyorum her yazıya başladığımda. Sanki uzun zamanların vermiş olduğu bir utangaçlık var harflerde. Bir tuhaf yabancılık hissederim kelimelere karşı. Harfler, noktalama işaretleri, kelimeler,  cümleler, satırlar, kâğıtlar, yazıyla ilgili ne varsa firakımdan kaynaklı bir hicaplık hali yaşarım. Onlarda ilk etapta bana karşı mesafelidirler. Utangaç bir sevgili edasıyla, perde ardından bakar ama varlıklarını hissettirmemeye çabalarlar.

Anlam kelimelerle iletişim kuramaz ilk başlarda. Harfler ve kelimeler önce sıkılgan durur ve kendilerini ele vermezler. Dimağımdaki anlam yalvarır durur kelimelere, uzun uzun çağırır onları, ezgiler ve methiyelerle. Bu bir küskünlük değildir ama. Belki bir nazdır. Ayrılığı kabullenememedir, tıpkı neyin sazlıktan ayrı düşüşü ve ona olan özlemi gibi…

Ülfet ve ünsiyet az bir zaman sonra ortaya saçılır tekrar. Anlamın kelimelerle buluştuğu an müthiş olur. Vuslat anıdır o an. Bu buluşma, âlemin muradının vuku bulmasıdır. Kadim zamanların iki sarsılmaz dostudur buluşanlar çünkü.

Birbirlerinden gaip oldukları zamanların kendilerine kattıklarını aktarmaya başlarlar. Eteklerdeki taşlar bir bir dökülür ve hasret giderilir. Anlam yeniden yormaya başlar kelimelerin dünyasını. Kelimelerse anlamın özünü en iyi yansıtabilmenin derdindedirler. En derinlikli ve en sıcak dostlarını gönderir anlamın emrine. Ama bilir anlamın dünyasıyla boy ölçüşemeyeceğini. Anlamın sonsuz kendisinin ise sınırlı olduğunun idrakindedir kelimeler. Ayrı dünyaların varlıkları olduklarını ilk oluştan beri bilmektedir.  Anlam ötelerin süreğiyken kelimeler dünyevi bir formdu.  Anlamın kendi dünyasını aşan bir gerçeklik olduğunu hep kabullenmiştir kelimeler. Varlığın ilk anından beri birlikte olmalarına rağmen hala anlamı nitelendiremediği birçok şey vardı kelimelerin. Kelimeler anlamın her yerine nüfuz edemiyorlardı. Anlamın anlamını kifayet edemiyorlardı işte.

Harfler ve kelimeler anlamın resimleriydiler. Biliyordular ki, anlamı resmedebildikleri oranda değerliydiler. Ve yine biliyorlardı ki, anlam ülkesinde çok az bir alana tekabül etmekteydiler.

Bu müsavi olmayan duruma rağmen arzın en eski ortaklığına devam etmiştir anlam ve kelimeler. Kelimeler mahcupluğu yaşamaya, anlam ise anlatamamaya karşın sürdürmüşler bu kutsal beraberliği.

Kelimeler anlamın beklentilerini karşılayamamaktan ne denli mahzun idiyseler aynı biçimde anlamda kendini ifade edememenin ızdırabında kavrulmaktaydı. Sürgünlük olmanın acısıydı bu. Çünkü dil varlığın evi olduğu kadar varlığın bir hapishanesiydi aynı zamanda.

Anlam gönüllerin lisanıdır. Ama dünya denilen şu tuhaf yurtta gönüller değil diller hüküm sürmekte. Gönül lisanı unutulmaya yüz tutmuş, o dili bilenler azalmış, az olanlarda anlamı anlatamamaktan bi-zar düşmüşler.  Eğer bir gün kelimelerin anlatmaya güç yetiremedikleri anlamların farklı bir iletişim boyutuyla anlatılmaya başlandığı görülürse bilinsin ki oralar ötelerdir. Ve bilinsin ki, en yüce anlamlar kelimelere muhtaç olmaksızın anlatılan ve kulaklara ihtiyaç hissedilmeden duyulanlardır.

Anlam dünyasında yolculuk yapan kelimeleriz hepimiz. Kimimiz tek hece tek kelime, kimimiz birkaç cümle, kimimiz ise sayfalarca, bazılarımızda mürekkep ve kalemin bitiremeyeceği kadar… Azığımız kelimeler, aradığımız hakikat. Hikmeti kelimelerin kalbine indiren Allaha hamdolsun, yolculuk daim ve hayır olsun. Sonsuz gönül coğrafyasında anlamın izinden kelimelerle gidenlere de aşk olsun.

09.10.2010

Bu makale 2103 kez okundu...

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası