Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Söyleşi
09-12-2013 / 13:14
AK Parti`nin bu ilçedeki hedefi: Yüzde 65
Kadir Topbaş`ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı`na yeniden aday gösterilmesinden sonra gözler şimdi de ilçelere çevrildi. AK Partililer, ilçe belediye başkan adaylarını dört gözle bekliyor.

 25  yıldan  beridir, yani çeyrek asırdırGaziosmanpaşa`da ikamet eden İsmail Ergüneş, geçtiğimiz  günlerde  Gaziosmanpaşa AK Parti İlçe Başkanlığı görevinden istifa ederek aday adayı oldu.Ak Parti`nin Gaziosmanpaşa`daki muhtemel adaylarından  olan Ergüneş, AK Parti`nin Gaziosmanpaşa`daki önümüzdeki  yerel seçimlerde  oy hedefinin yüzde 65 olarak belirledi.

2009  seçimlerinde  yüzde 45,5, 2011  seçimlerinde  il genelinde yüzde 57 oy aldıklarını söyleyen Ergüneş, referandumda da yüzde 62  evet  oyu aldıklarını anımsattı. 2009  yerel seçimi  ile 2011 genel  seçimi  arasında en fazla oy  oranını  artıran ilçenin Gaziosmanpaşa olduğunun  altını  çizen Ergüneş,  2014   yılında  yapılacak olan  yerel   seçimler  için de hedefini yüksek  tuttu:

"En  yakın  rakibimiz olan CHP`yle aramızda  büyük  bir uçurum var.  Parti  olarak ilk hedefimiz yüzde 65, ama bir  alt  hedefimizde bir önceki  seçimimizdeki   oran  olan yüzde 57`nin  altına  düşmemek."

***

Haber7.com`u  ziyaret  eden AK  Parti  Gaziosmanpaşa Belediye Başkan aday adayı İsmail Ergüneş, Haber7.com Yayın Koordinatörü ve  Sorumlu   Müdürü  Osman Ateşli ve şef editörlerden Ömer Süt`ün  soruları   yanıtladı . Altı  yıldan  bu yana Ak  Parti  ilçe başkanlığı görevinde bulunan Ergüneş, Gaziosmanpaşa`nın  en büyük   sorunun  ‘eğitim` olduğunun  altını çizdi.

İşte Ergüneş`le yaptığımız röportajdan önemli başlıklar:

İSTANBUL`DA  OKUL   İNŞAATININ  BOL OLDUĞU İLÇE

*Gaziosmanpaşa`nın  en büyük  problemi sizce ne?

Gaziosmanpaşa`nın  fotoğrafını  çektik ve  eğitimde   çok  ciddi  sorunlar  var.  Okul   arazimiz  yok. Mevcut imar  planlarında  28 tane  okul   yeri  var  hepsi  işgal edilmiş ve kamulaştırılması lazım. Durum  böyle olunca  eğitimle   ilgili   çalışmaları  yaptık. Gaziosmanpaşa`nın 50  yıllık   tarihinde  33 tane  okul  yapılmış. Biz hamdolsun  2014   yılının   sonuna  doğru 33 tane  okul  yapmış olacağız. An itibariyle 30  okulumuz  bitmiş vaziyette. Belli  plan   dahilinde  bunlar bakanlık bütçelerinin aktarılmasıyla oldu. 33  okulun  2-3 tanesi ana  okulu  diğeri ise 30-40  derslik  standart  okul . İstanbul`da en  çok   okul   inşaatının  olduğu ilçedir GOP.  Okul   arazisi  sıkıntısı olduğu için  derslik sayısını  da artırarak  okul   kazanmış  oluyoruz. Hedefimiz 2023 hedefleri. Her  derslikteki öğrenci   sayısını  30`a indirmek istiyoruz. Hedefimiz bu noktaya gelebilmek.

BAŞBAKAN`IN KOYDUĞU HEDEFE ULAŞTILAR

* Sağlıkla   ilgili  olarak ilçede neler gerçekleştirdiniz?

Biz göreve geldiğimizde 10 tane  sağlık  ocağı vardı. Nüfusumuz da 464 bindi.  Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, "Her 20 bin nüfusa bir  aile  sağlığı  merkezi " açıklamasına  göre  hareket  ettik.  460 bin nüfusu 20`ye böldüğümüzde "23  aile  sağlığı merkezi " gerekiyor. Mesela 70 bin nüfuslu mahallede 1  sağlık  ocağı var. Düşünebiliyor musunuz?

İlçe belediye başkanımızla beraber oturup haritalar üzerinde  planladık  ve nüfuslara göre mahallenin  güneyini  kuzeyini doğusunu  batısını  hesaba  katarak  1  yıl  gibi kısa bir sürede  aile sağlığı  merkezimizi   yeniledik . Mahallesinde oturan biri bir başka ilçenin  aile  sağlığına gitmeden kendi mahallesindekine  yürüme  mesafesiyle gitsin. Biz de öyle yaptık. Yaptığımız çalışmalar  neticesinde 10 olan  aile  sağlığı  merkezimizi  24`e çıkarttık. Böylece Başbakanımızın da koymuş olduğu hedefe de ulaşmış olduk.

İstanbul`da 2 tane fizik  tedavi  rehabilitasyon  merkezi  var.  Merkezi  bütçe kaynaklı. Şu an 2 tane olan  merkezin  üçüncüsü Gaziosmanpaşa`ya yapılıyor. 250  yataklı  fizik  tedavi merkezi  Gaziosmanpaşa`nın bir anlamda ismini duyuruyor.

Bir de her 50 bin nüfusa bir 112  acil   servis   planımız  var.

*İlçenizde  genç  nüfus  sayısı  oldukça fazla… Gaziosmanpaşa`daki spor  salonu sayısını  yeterli buluyor musunuz?

Yine bildiğiniz gibi ilçemizde bir  spor   salonumuz  yok. Ciddi bir eksiklik.  Spor   salonlarımız ilçelerin  ayrılmasıyla  birlikte  Sultangazi  bölgesinde kalmıştı. O  çalışmayı  da yine il genel meclis üyelerimiz, il  özel  idaresi ve belediyenin  katkılarıyla  genelgesini verdik, bütçeyi de aldırdık ve hamdolsun yarı-olimpik  yüzme havuzumuzun   inşaatı  başladı. Temelleri atıldı. İnşallah  onu bitireceğiz. Bir tane de Barbaros-Hürriyet birleşkesine düşünüyoruz.  Sağlık  ve spor   kompleksi  ile  ilgili  tespitlerimizi yaptık.

*Bunları yapmak teşkilatın görevi midir yoksa belediyelerin mi?

Belediyelerin değildir bu esasında. Bir belediyenin  yıllık  20-25 milyon  yatırım  bütçesiyle bunu yapması mümkün değildir. Dolayısıyla siyasi iktidarın buraya girmesi lazım. Teşkilatın ve vatandaşın bizden  istekleri  var. Bir söz  verilirse  onun  yerine  getirilmesi gerekiyor.

TRAMVAYI METROYA ÇEVİRECEĞİZ

*Gaziosmanpaşa`ya  İstanbul   Büyükşehir  Belediyesi ulaşım konusunda ciddi yatırımları  oldu. Bunun en  güzel  örneği, Topkapı`ya kadar uzanan tramvay ağı…

Ulaşımla  ilgili   çalışmalarımız  var,  her zamanda  olmaya devam edecek. İlçemiz, kuzeyi  Sultangazi , doğusu Eyüp,  batısı  Bayrampaşa ile komuşu olan bir ilçe. Gaziosmanpaşa`nın iki hattı var. Edirnekapı ve Sultançiftliği  tramvay hattı… Biz bunu metroya çevirmek istiyoruz. Yani ilçenin can  damarı  olan  yerde  ulaşımın büyük  çoğunluğunu  yer altına  girmiş olacağız. Böylece Eski Edirne Asfaltı diye tanımladığımız caddenin trafiğini de oldukça  rahatlatacağız .

Bunun dışında ilçemiz sınırlarından geçecek ikinci bir tramvay için  çalışmalar  başladı.  İstanbul   Büyükşehir Belediyesi`nin başlattığı ve Kabataş`tan Mahmutbey`e devam edecek tramvay hattının 3 durağı bizim ilçemizden geçecek. Bu da ilçemizdeki trafik  yoğunlupğunu  büyük  ölçüde  rahatlatacak unsurlardan biri olacaktır. 

KADİR TOPBAŞ`IN DESTEĞİNİ ALDIK

Ulaşımla  ilgili  de ciddi  çalışmalar  yapılacak. Gaziosmanpaşa meydan  projesi  vardı.  Büyükşehir Belediye Başkanımız ile istişare edip böyle bir  destek aldık. Meydanı daha da büyüteceğiz. Küçükköy Meydanı`ndaki ulaşım için  çok  ciddi  çalışmalarımız  var. İnşallah  onları da halledeceğiz.

KÜLTÜR   MERKEZİ  VE  PAZAR   YERİ  SÖZÜ

*İlçedeki temel problemlerden bazıları da  kültür   merkezi  ve  kapalı   pazar  yetersizliği olduğunu görüyoruz. İki  sorunlar   ilgili  bir  çalışmanız  olacak mı?

Bir başka eksiğimiz de  kültür   merkezimizin  olmaması. Onun da  projesini   inşallah  hazırladık. Küçükköy Dumlupınar  İlköğretim  Okulu`muz var. Onu yana aldık.  Oranın  bütçesini de yine merkezi  hükümetten çektik. Bütçesi hazır. Kısmet olursa Küçükköy Meydanı`nda bir  kültür merkezini   hayata   geçireceğiz . Küçükköy`den  sonra  Karadeniz, Barbaros ve Hürriyet mahallelerine de  kültür   merkezi  yapmayı düşünüyoruz.   İnsanlara   hizmetin , bulunduğu  yerde sunulması  asıl olandır.

Pazar   yerleri   kurulunca   büyük  bir  sorun  oluyor. Bunu da çözeceğiz  inşallahModern semt  pazarlarını  yaptırarak  insanları   rahatlatmak  gerekiyor. Bununla  ilgili  olarak  arazi  bulma problemi  yaşıyoruz . O problemi halledebilirsek,  pazar   yeri  problemini çözmek  çok   kolay olacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞIN RIZASINA DEĞER  VERİYORUZ

Sizin de belirttiğiniz gibi ilçenin  arazi   sorunu  var. Kentsel dönüşümle  arazi problemi nasıl çözülebilir?

Gaziosmanpaşa`nın bir master  planı  var henüz tamamlanmayan.  Arazi  üretmeniz için kentsel dönüşüm esasında bir kurtuluş-çıkış  yoludur . Ben nasıl bir Gaziosmanpaşa hayal ediyorum. Bunu  şimdiden   çizmemiz  lazım vizyon olarak. 5-10  yıl   sonra  nasıl bir GOP hayal ediyorum. Bu hayalin üzerine  çalışma  yapacağız.  Partimizin  vizyonuna  uygun  olarak. Şu an  çok  detay bilgi  veremiyoruz. Ancak kurtuluşun bu olduğunu biliyoruz. Ama her şeyin başı vatandaşın rızası.

Mevcut kentsel dönüşümlerde bir sıkıntı  yaşandı  mı?

Yok. Birkaç hadise oldu ama genelde  memnuniyet  var.

"İSTİŞARE EDEREK VATANDAŞIN GÖNLÜNE GİRECEĞİZ"

Peki GOP`un ismine ait imajını düzeltmek adına neler yapılabilir? GOP dediğimiz zaman  şu anda  Sultangazi  sınırları içerisinde olan  alanlar  akla gelebiliyor.  İsim değişikliği konusunda bir  proje  var mı?

Cazibe   merkezi  yapabilmeniz için anlamlı yaptırımlar ve eserler yapmanız lazım. Az önce de söyledim Allah nasip ederse  insana  yapacağımız  yatırımla  bu imaj değişecek.  Sorun  olan alanları  biliyoruz.  Katılımcı  bir demokrasiyle  çözüme  ulaşacağız  inşallah . Biz niye geliyoruz hizmet  etmek için. Bizim de vatandaşın istediğini yaparak gönüllerine girme gayemiz var. İstişaresiz karar vermemek lazım.  İnsanlara   sorularak  yapılmalı. Doğru bir  projeyse  ya ikna ederiz, doğru değilse vatandaşa-esnafa  uygun   anket   yoluyla  ya da başka bir  yolla   sonuca ulaşabiliriz.

Halkın   taleplerine   uygun    ürettiğiniz  zaman  vatandaş sizi seviyor. Kendisine değer verildiğini   hissettiği  an daha  farklı  bir yaklaşım içerisinde oluyor.

Markalaşmayı  hastane üzerinden yapabilir misiniz ?

Biz GOP`u  sağlık  üssü bir ilçe haline getirmek istiyoruz. Birinci derecede  sağlık  hizmetlerinin alındığı yer olan  sağlık   ocakları  tamam zaten. Şuan 5 tane özel teşebbüsün yaptığı hastane var. 250-300 yataklı Gaziosmanpaşa  Taksim  Eğitim ve Araştırma Hastanesi büyük bir nimet. 14 yıldır Gaziosmanpaşa`daydı zaten. Bekliyordu. 25 Ekim`de Sağlık Bakanlığı`mızın katkılarıyla açtık. 300 yataklı ama adeta  otel  gibi bir hastane oldu. 10-14 yıldır ortada duran cenazeyi kaldırdık ve bu hastane oluşmuş oldu. Bütün bölümler var. 230 tanesi tek yataklı. Çift yataklı olanlar inanır mısınız top sahası gibi. Hocalar üniversite hocaları. Üstelik sıfır fark.

ÜYE SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ

5 yıldır yoğun çalışma temposu içinde görüyoruz ki olayları yerinde tespit edip müdahil olmuşsunuz. Çalışmalarınız Gaziosmanpaşa Belediye Başkanlığı için ne gibi avantajlar getirecektir.

Gaziosmanpaşa Ak Parti Teşkilatı`nın mahalle teşkilatlarından ilçe yönetim kurulu üyelerine, belediye meclis üyelerinden il genel meclis üyelerine, kadın kollarından gençlik kollarına kadar, bu süre zarfında hep bir aile gibi çalıştık.

Arkamızda bir teşkilat gücü var. 2009`da bir milyon nüfuslu  Gaziosmanpaşa`nın üyesi  80 bindi. Seksen bin üyemiz vardı. Şimdi Gaziosmanpaşa 3`e bölündü, 5 yılda bu üye sayımız 90 bin. Bir milyon nüfuslu ilçeyken 80 bin üyemiz vardı. Şimdi 500 bindeyiz ve 90 bin üyemiz var. Hedefimiz 1 Nisan`a kadar 100 bin. Şu an zaten yüzde 8`den alıp yüzde 26`ya getirip üç kat artırmışız.

Bize bırakıldığında 28 bin üyemiz vardı. Şu an 3 katına çıktı. Teşkilat çalışmasıyla olan şeyler bunlar. Bugüne kadar hiç birlik-beraberliğimizi bozmadık.

omer.sut@haber7.com

Haber7 


Bu haber 1490 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası