Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Siyaset
09-12-2014 / 11:59
Baraj iptal olsa dahi seçim %10`la yapılır
Eski raportör Emir Kaya, “Anayasa`nın 67. maddesine göre, AYM seçim barajını iptal etse dahi 2015 seçimleri yüzde 10 barajıyla yapılacaktır” dedi.

Eski Anayasa Mahkemesi raportörü Yrd. Doç.Dr. Emir Kaya, AYM’nin vereceği olası bir iptal kararının seçim yasasında bir değişiklik anlamına geldiğini, seçimlere bir yıl kala yapılan değişikliklerin ise uygulanmayacağının anayasa hükmüolduğunu ifade etti. Kaya, “Dolayısıyla AYM seçim barajını iptal etse dahi 2015 seçimleri yüzde 10 barajıyla yapılacaktır” dedi.

Kaya, “Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuruda seçim barajının hak ihlali olduğuna karar vermesi bir şey, seçim barajına ilişkin hükümlerin iptaline karar vermesi ise ayrı şeydir. Bu iki karara ayrı mekanizmalarla ulaşılır ve bu kararların anlamı da farklıdır” dedi.

Hak ihlali barajı kaldırmaz

Kaya, “İhlal kararı verilmesi, otomatik olarak seçim barajını ortadan kaldırmaz. İhlalin giderilmesi için yasa değişikliği gerekir ki seçimden önceki bir yıl içindeki değişiklikler uygulanmaz” dedi. Bireysel başvurularda bölümlerce verilmesi gereken kararın AYM Genel Kurulu’nda ele alınmasının anayasa ve ilgili yasalara aykırı olduğunu ifade eden Kaya, “Bu uygulama AYM’nin kendi hazırladığı ve dış denetime kapalı İçtüzük’le ihdas edilmiştir” dedi. Kaya sözlerine şöyle devam etti: “Yine iptal kararı verilebilmesi için bireysel başvuruya bakan Bölümün ‘mahkeme’ sayılması gerekmektedir. Bunun için de bireysel başvurunun ‘başvuru’ değil, ‘dava’ sayılması gerekir. Bu da tartışmalıdır. / Kaynak : Star Gazetesi

Haber 7


Bu haber 884 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası