Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Siyaset
07-12-2014 / 17:28
`Fark gözetirsem Allah lokmalarımızı haram kılsın!`
Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin Van il kongresinde konuştu. Kongrede Kürtçe selam veren ve Kürtçe şiir okuyan Davutoğlu, konuşmasında; `Kürtçe bizim dilimizdir!` diyerek, Başbakan olarak bir ilki gerçekleştirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin Van il kongresinde partililere seslendi. Davutoğlu Kemal Kılıçdaroğlu`nun tarih cahili olduğunu söylerken, 2015 seçimlerinin Türkiye`nin kaderini belirleyeceğini açıkladı.

Davutoğlu konuyla ilgili olarak, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bizi orta çağlara götürmek istiyor diyor, bir parti genel başkan yardımcısı bize mezar taşlarını mı okutacaklar diyor. İşte bunlar tarih cahili... O mezar taşları bu toprakların mührüdür. O hakir gördükleri mezar taşları şehitlerimizin bu topraklarda ecdadın bıraktıkları tapu mührüdür. CHP hala tarihimizi anlayabilmiş değil. O orta çağ dedikleri dönem yüce vahyin geldiği çağıdır, alemlere rahmet olarak gelen resulün çağıdır. Bizim tarihimizde orta çağ karanlığı yok, açıklamasında bulundu.

İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun konuşmasından satırbaşları:

Van kendisini anlayan gönüllere hitap eder. Rabbimizin bütün nimetleri Van`da buluştu. 1999 yılında Van`dan Süphan Dağı`na bakıp Suphanallah dedim. Yaşar Kemal Van gölü için en güzel mavi der.

Süphan Dağı`nda ateş, hava ve su en güzel şekilde buluşmuştur. Biz Van`a gönülden bağlanmışızdır.

"HÜKÜMET OLARAK İLK ÇÖZÜM SÜRECİ DEDİK"

Bu toprakların doğusunu batısından, kuzeyini güneyinden ayırmak mümkün değildir.

Çözüm süreciyle gerçekleştirmek istediğimiz şey: Bu topraklarda yaşayanları kardeş yapmaktır. Hükümet olarak ilk olarak çözüm süreci dedik.

"ONLAR YIKACAK BİZ GÜL YETİŞTİRECEĞİZ"

Tam biz bu hazırlıklar içerisindeydik. Birileri Kobani`yi bahane ederek bütün Doğu ve Güneydoğu`yu vandalizme boyun eğeyeceğimizi zanettiler. Kur`an Kurslarını, AK Parti binalarını hedef aldılar. Onların yaktıkları yerde biz gül yetiştireceğiz dedik.

Biz bir şey vurguladık: Çözüm süreci kamu düzenine alternatif değildir. Halkımızla birlikte her bir şehrimizi huzur diyarı yapmaya kararlıyız.

"FAKİ TEYRAN`LA YUNUS EMRE`Yİ BİRLEŞTİRECEĞİZ"

Milletimizin her bir ferdine seslenerek şöyle diyoruz: Milletimizin huzuru, mutluluğu sağlanacaktır. Çözüm süreci bizim için kutlu bir yolculuktur. Çözüm süreciyle beraber Faki Teyran`la Yunus Emre`yi buluşturmaya kararlıyız. Derdimiz milleti birleştirmektir. Araya ekilmek istenen fitne tohumlarına inat biz muhabbet tohumları ekeceğiz. Aramızdaki fark bu. Diyarbakır`da yaptığım konuşmada iki kavrama atıfta bulundum: Hiçbir güç karşısında eğilmedik eğilmeyeceğiz.

"KILIÇDAROĞLU SEN TARİH CAHİLİSİN"

Aziz Vanlılar, birileri biz tarihdaşlık dedikçe sizin tarihiniz hatta sizin eski dininiz de başka dediler. Bizim tarihimizde, kıblemiz de birdir.

Milli Eğitim Şurası bir tavsiye kararıdır. Osmanlıca seçmeli ders okutuluyor. Liselerde seçmeli olsun dediler diye. Kılıçdaroğlu "Bizi orta çağa götürecekler" diyor.

Bir genel başkan yardımcısı "Bize mezar taşı okutacaklar" diyor. Orta çağ karanlık dediğin şey. İnsanlığın aydınlanma çağıdır. Resul`un çağıdır.

"BİZ ÇÖZÜM SÜRECİ DEDİKÇE MAHALLE BASKISINI ARTTIRIYORLAR"

Bizim tarihimizde karanlık çağ yoktur. Bu tarih düşmanlarına cevap vermek üzere yola çıkıyoruz. Biz çözüm süreci dedikçe mahalle baskısını arttırıyor. İşte 6-7 Ekim olaylarında kendileri dışında her kesime saldırı yapanlar bizim dışımızda düşünenlere hayat hakkı yok diyorlar.

Kongremizlerdeki coşku şunu söylüyor: Biz yurdumuzun her yerinde AK Parti bayrağını da Al Bayrağı da sallandıracağız.

"KİMSE ÖTEKİLEŞTİRİLEMEYECEK"

Olağanüstü hali, Emasya`yı kaldırdık. Kürtçe üzerindeki baskıları kaldırdık. TRT Şeş`i kurduk. Her türlü demokratik açılımı gerçekleştirdik.

Onurlu bir vatandaşlık için temel zemini oluşturduk. Bu topraklarda artık kimse ötekileştirilemeyecek.

"TARİHİN KRİTİK EŞİĞİNDEYİZ"

Tarihin kritik eşiğindeyiz. Dünyada Van ahirette iman denilen şehirden sesleniyorum: Çözüm süreciyle ilgili bütün Doğu ve Güneydoğu`ya diyorum ki, bu vandalizme asla izin vermeyeceğiz.

Uçaktan indiğimizde gözü yaşlı ve gözü yaşlı baba yolumuzu kesti. Bu anne Diyarbakır annelerinden kendisini tanıyordum. Sinem`i, Efekan`ı sordu. Bu gençleri dağa kaldırmak da neyin nesi? Anneler sesinizi yükseltin. Bu çocukların hepsi bizim. Tüm provokasyonlara rağmen inadına çözüm diyoruz.

TÜRKİYE`NİN KADER SEÇİMİ

Kongrelerimizde saflarımızı sıklaştıracağız. 2015 seçimlerinde ki, Türkiye`nin kader seçimidir.

Sokaklara inerek, vatandaşlarımızın huzurunu bozanlar demokrasi düşmanlarıdır. Biz bunlara izin vermeyeceğiz.

Çözüm süreci tüm Türkiye`ye ait bir şeydir. Bir daha anneler ağlamasın diye. Bir daha kardeşi kardeşi düşman edilmesin diye yürüyeceğiz.

"VAN`DA 1 YIL İÇİNDE 25 BİN KONUT İNŞA ETTİK"

İkinci hedefimiz milletimizin topyekun kalkınmasıdır. 1999`da Kocaeli`nde deprem olduğunda Ankara`dan Kocaeli`ye gidememişti.

Biz Van`da depremi yaşadığımızda 1 yıl içerisinde 25 bin konut inşa ettik. İşte Vanlılar bunu anlar. Bu gücü ve kudreti anlar.

"VAN`I MERKEZ YAPACAĞIZ"

Kalkınma bakanımız bana bir istatistik verdi: Van`ın bugünkü nüfusu deprem öncesindeki nüfusu geçti. Biz Van`ı ipek yolunun merkezi haline getirmeye kararlıyız. Van`ın bir diğer ismi Ba`büs Selam`dır. Yani selam kapısıdır. Van Kafkasların, mezopotamya`nın, Anadolu`nun da kapısıdır.

Biz çözüm sürecinin bir ayağını kardeşlik üzerine kurarken diğer ayağını kalkınma olarak kurduk.

"BİZİM VAN İÇİN HAYALLERİMİZ VAR"

Van medeniyet şehrinin omurgasıdır. Çok gelişmiş kapsamlı projeler gerçekleştirdik. Van GAP`ın merkez şehri olsun. Bizim Van perpektifimiz bu. Bir diğeri 6-7 Ekim olaylarını gerçekleştiriyor.

Bizim diğer partilerden farkımız bu. Biz Van için rüyalar, hedefler görüyoruz. Konya için ne hedefliyorsam Allah şahit Van için daha fazlasını istiyorum. Bir gün Konya için imtiyaz verirsem Allah bize yediğimiz lokmayı haram kılsın. O gün canımızı alsın.

Yasin Börü`nün katillerini yakaladık. Kurban eti dağıtırken Yasin`i öldüren katiller bunların hesaplarını verecek.

Haber 10


Bu haber 858 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası