Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Kültür - Sanat
13-03-2010 / 10:33
Tamamı Kürtçe sinema filmi geliyor!
Doğu ve Güneydoğu`da işlenen yargısız infazları konu alan `Min Dit` (Ben Gördüm) Türkiye`nin ilk Kürtçe sinema filmi unvanıyla gösterime giriyor.

Türkiye`nin tamamı Kürtçe ilk sinema filmi olan Min Dit (Gördüm) 2 Nisan`da Türkiye genelinde, İstanbul Film Festivali`ne katılacağı için İstanbul`da da 30 Nisan`da gösterime girecek. Almanya`da yaşayan yönetmen Miraz Bezar bu filmi yapmak için annesinin evini bile satmış. Parası tükenince imdadına ünlü yönetmen Fatih Akın yetişmiş. Bezar, parasızlık nedeniyle filmin hem senaryosunu yazmış, hem prodüktörlüğünü ve yönetmenliğini üstlenmiş. Bununla da kalmamış, filmin montajını da kendi elleriyle yapmış.

JİTEM GERÇEĞİNE DOKUNUYOR

JİTEM`ci bir subayın işlediği cinayetler ve bu cinayetleri ortaya çıkarmak isteyenlerin arasında geçen mücadeleyi anlatan Min Dit, 90`lı yıllarda yaşanan faili meçhul cinayetleri beyaz perdeye taşıyor. Filmde Jitemci Subay Nuri Kaya rolünü oynayan Hakan Karsak, "Jitemci Nuri Subay, bir yandan içinde caniye benzeyen karakter barındırıyor. Diğer taraftan da çok örnek bir aile hayatı var. `Benden farklı olamazsınız. Benden farklı olursanız yaşayamazsınız.` mantığıyla hareket ediyor" diyor.

ÖDÜLÜ BOL GÖSTERİMİ ZOR FİLM

Türkiye`nin ilk Kürtçe sinema filmi 7 yıllık bir çalışma sonrası tamamlandı. Film vizyon öncesi çok sayıda festivalden ödülle döndü. Son olarak Altın Portakal`a da katılan film burada Juri Özel Ödülü`ne layık bulundu. Ancak filmin konusu nedeniyle yönetmen Miraz Bezer dağıtımda da sıkıntı yaşanmış. Bezar "Kimse bu filmin dağıtımını üstlenmek istemedi. Herkes çekinerek çeşitli bahaneler üretti. Filmin dağıtımı için sonunda Nar Film`le anlaştık" diyor.

Yenişafak


Bu haber 2432 kez okundu...
Yorumlar Toplam 2 Yorum Yapılmış
  • şenay orak / 30-06-2010 17:06 ben şenay
    mıraz hocanın parasını seviyom baş rolde ben vardım
  • MEHMET İNCİ / 13-04-2010 12:06 çok güzel
    bu filimde bende oynuyo
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası