Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Kültür - Sanat
08-12-2014 / 13:49
Kavram ve anlamlar masaya yatırılacak
Kültür AŞ tarafından İbrahim Paşa Kültür Merkezi`nde Bursa Büyükşehir Belediyesi adına düzenlenen etkinliklerden birisi olan Kavramlar Anlamlar programı 10 Aralık 2014 Çarşamba akşamı saat 19.30`da gerçekleştirilecek.

Mütefekkir, şair ve yazar Metin Önal Mengüşoğlu’nun verdiği konferanslar şeklinde icra edilen Kavramlar Anlamlar programının bu ayki konusu “Ahlak ve Tabiat” başlığını taşıyor... 

Mengüşoğlu konuşmasında ahlak ile tabiat kavramlarının anlam daireleri etrafında fikri bir yolculuğa çıkacak. Bu kavramların etimolojik ve Kur ‘ani anlamlarını sorgulayacak olan Mengüşoğlu, insanın tabiatla olan ilişkisiyle ahlakla ilgili durumunu yorumlayacak. “İnsan tabiata dâhil değildir.” ana fikrinden hareket edecek olan Mengüşoğlu, “İnsan dışı varlıklar tabiata dahildir. İnsanı ise davranışlarında özgür olduğu için ‘ahlak’ kavramının anlam çerçevesi ile sınava tabi tutabiliriz. Ahlak, ‘halaka’ kökünden türemiş bir tür ‘yaratma’dır.” 
Bu minval üzere devam edecek olan konferans, dinleyicilerin zihinlerinde oluşabilecek sorulara verilecek cevaplarla sona erecek. 

Mengüşoğlu kimdir?
1947 yılında Elazığ’da doğdu. Maden, Diyarbakır ve Malatya’da ilk, orta ve lise öğrenimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Bursa’da yaşıyor.

 

Yeni Şafak


Bu haber 740 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası