Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Kültür - Sanat
04-01-2010 / 14:56
Özgün İrade’nin Ocak sayısı çıktı!
Özgün İrade Dergisi Ocak sayısında, İslam’ın 5 temel esasından biri olan “ZEKAT”ı manşete taşıdı. “Zekat nefsi arındırır, malı bereketlendirir” manşetiyle çıkan 69. sayıda, Prof. Dr. Vecdi Akyüz ile yapılan “Zekat” üzerine bir söyleşi de yer aldı.

Aylık ilmi, fikri ve edebi dergi Özgün İrade 2010 yılına, hazırladığı dosya ve düşünce yazılarıyla yine dopdolu girdi. Özgün İrade 69. sayısında zekat konusunu masaya yatırdı. Zekat konusunda Ramazan Kayan, Adil Akkoyunlu, Cahit Ezerbolatoğlu ve Abdulaziz Tantik dosya yazarları olarak ön plana çıktı.

 

Zekat konusunda ayın söyleşisi İlahiyatçı Prof. Dr. Vecdi Akyüz ile yapıldı. “Zekat imanın ölçüsüdür” diyen Akyüz ile zekatın anlam dünyasını ve güncel meseleleri konuştuk. Hocamıza; “Günümüz insanına zekât bilinci nasıl kazandırılır? İslam hukukunda zekât vergiye tekabül eder mi? Vakıf ve dernek gibi sivil toplum kuruluşlarına “fi sebilillah kapsamında” zekât verilir mi? Astronomik kârların elde edildiği zamanlarda %2.5’luk zekât oranı artırılabilinir mi? Siyasi parti, vakıf, dernek gibi tüzel kuruluşların oldukça yüksek bütçeleri var. Bu kurumların zekât vermesi gerekir mi? Müslümanlar zekat verirken nelere dikkat etmelidir? gibi sorular sorduk ve oldukça doyurucu bilgiler aldık.

 

Aile-Yaşam sayfasında, Esan Gül, Canip Kaya ve Fatma Turan Yazıcı doyurucu bilgileri okuyucunun istifadesine sundular. Ayın hutbesinde Orhan Kıtay, ayetler ve hadisler ışığında “Zekat bilinci”ni işledi.

 

Hanifi Tosun ve Hasan Eker düşünce yazılarıyla bilincimizi diri tutmanın ve sorumluluklarımızı yerine getirmenin elzem olduğu üzerine düşündürücü birer yazı kaleme aldılar. İslam Dünyası sayfasında ise Ali Rıza Akgün, değeri zamanla anlaşılan alimlerimizden Şeyh Tahir bin Aşur’u bizlere tanıttı. Usulu’l Kur’an köşesinde ise ilahiyatçı yazar Mustafa Yıldız’ın “Kur’anda hakikat ve mecaz” başlıklı yazısı yer aldı. Fahrettin Şeker ilmihal köşesinde “zekatın fıkhı”nı inceledi.

 

Özgün İrade’nin kültür-sanat sayfasında 4 haber yer aldı. İlk sayfada Necip Cengil’in yazın hayatı ele alınırken, diğer sayfada Gazzali’nin mezar yerinin bulunması, Şeyh Muhammed Said’in İstanbul’daki konferansı ve Yolcu dergisi ile ilgili kültür-sanat haberleri yer aldı.

 

Mehmet Kızılay’ın yönettiği “Düş Çerağı” sayfasında birbirinden güzel şiir, deneme ve yazılar ve Kızılay’ın bu yazılara yapmış olduğu eleştiri-yorumlar yer aldı.

 

İyi okumalar…

``

 

İrtibat:

Çıra Yayınları

0212 635 99 19

iradedergisi@gmail.com

 


Bu haber 9945 kez okundu...
Yorumlar Toplam 3 Yorum Yapılmış
 • yusuf güler / 18-12-2010 10:56 Hayırlı olsun
  S.A sayın hocalarım Allah sizden razı olsun insanlara böyle değerleri kattığınız için Rabbim yolunuzu daim açık ve kolaylıklar eylesin Allah emeklerinizin ecrini versin (Amin)Rabbim yolunuzu daim eylesin Allah `a emanet olun ellerinizden öperim.
  Selam ve dua ile...
 • salih / 09-12-2010 21:03 Amerikan vatandaşı
  merve kavakçı amerikan vatandaşı değil miydi? bu yorumu neden yayınlamıyorsunuz?
 • mükremin / 06-01-2010 00:00 teşekkür
  Allah razı olsun kardeşim.Aynı gazetede yazan Ali Bulaç`ın "gayri müslimlerle ilişkiler "başlıklı yazısını da okuyunca kimilerin kimin kılıcın salladıkları kolayca anlaşılabiliyor. Ama kimse komforunu bozmak istemiyor. Aslında herkes menfaatinin nerede olduğunu biliyor.
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası