Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Haber-Analiz
23-05-2011 / 17:31
ABD, “Mavi Marmara”yı engellemek için bastırıyor
Türkiye ile İsrail arasında son dönemde en önemli tartışma konusu olan kanlı Mavi Marmara baskınının ardından İHH`nın ikinci Gazze seferine bu kez ABD karşı çıkıyor. Türkiye, bu açıdan geçtiğimiz hafta çok önemli iki görüşme yaptı.
 

Engin Dinç - Özgün Duruş


Bu görüşmelerden ilki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone arasında yapılan bir görüşme. Başbakan Erdoğan, helikopterle gideceği Yozgat mitingi öncesi Heliport`ta ABD`nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone`yi kabul etti. Ankara Yenimahalle`deki helikopter alanı Heliport`ta basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 50 dakika sürdü. Görüşme sonrası açıklama yapan Ricciardone, PKK ile mücadele ve bölgedeki gelişmeleri ele aldıklarını söyledi. Görüşme talebinin kendilerinden geldiğini ifade eden Ricciardone, bu fırsat için Başbakan Erdoğan`a teşekkür etti. Ricciardone, ``Bizim görüşmelerimizi aktardım. Başbakan Erdoğan`ın görüşlerini dinledim ve onları da Washington yönetimine ileteceğim`` dedi. "Görüşmede PKK ile mücadelenin mi yoksa Ortadoğu`daki gelişmelerin mi öne çıktığını" soran gazeteciye Ricciardone, genel olarak rutin gündemdeki konuları ve özellikle bütün bölgesel konuları ele aldıklarını belirterek, "Terörizm tabii ki bu bölgenin bir problemidir. Bu çerçevede görüştük" dedi.  
 
Başbakan Erdoğan ise görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, "Şu anda bizim yaptığımız Ortadoğu`daki gelişmeleri bir değerlendirelim istedik. Yaptığımız buydu aramızda bu değerlendirmelerle birlikte de malum zaten bir seçim atmosferi içerisinde olduğumuz için çok fazla yüklenemiyoruz ama her ne kadar seçim yoğunluğu varsa da yine konuları tamamen bir kenara itmiyoruz. Zaman zaman özel temsilcilerimizle zaman Dışişleri bakanımız bu konuları sürdürüyoruz, yürütüyoruz. Bu ara zaten Orta Doğu`dan Kuzey Afrika`dan bazı temsilciler gelip gidecekler onlarla görüşmelerimiz bu yoğun programlarımıza rağmen olacak. Yaptığımız görüşmeler genelde bu istikamette geçti." diye konuştu.
 
Bu açıklamaların ardından, ABD’den daha sonra gelen bir haber ise görüşme için önemli bir ipucu niteliğindeydi. Ortadoğu’da Arap isyanları, Lübnan, Suriye ve diğer ülkeler elbette ki, bu ikili görüşmelerde gündeme geldi. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Gordon, "Gazze`ye yeni yardım filosu gönderilmesinin yararlı olmayacağını Türk hükümetine çok açıkça ifade ettik" şeklindeki açıklaması bu görüşmenin içeriği hakkında tam anlamıyla bir fikir yürütülmesini sağladı.
 
Daha önce ABD Kongresi üyesi bir grup İHH’nın ikinci Gazze filosunun ertelenmesi için AK Parti hükümetine yönelik bir çağrıda bulunmuştu. İsrail ise Ermeni soykırımı iddialarını gündeme taşıyarak, ikinci Gazze filosunun yola çıkmasını engellemeye çalışmıştı. İşte bu çabaların ışığında Philip Gordon’un açıklamaları Erdoğan ile Ricardionne görüşmesinin gerçek gündemi hakkında önemli bir ipucu sağlamış oldu.
 
Şu anda sadece Türkiye`den değil, diğer farklı ülkelerden de yeni filoların Gazze`ye gönderilmesi yönünde planlar yapıldığını kendilerinin de duyduğunu söyleyen Gordon, geçen yılki yardım filosunu organize eden İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı`nın (İHH) haziran ayında yeni bir filo göndermekten bahsettiğine dikkati çekerek, konuyu çok yakından takip ettiklerini belirtti.
 
"Mavi Marmara olayının, trajik can kayıplarının yanı sıra Türkiye-İsrail ilişkilerini de kayba uğrattığını" ifade eden Gordon, "Ortadoğu genelinde çalkantıların yaşandığı bir dönemde, Türkiye ile İsrail arasındaki yakın ortaklık çok olumlu bir şeydi. Bu ortaklık, bölgedeki bazı gelişmeler sonucunda zayıfladı, ancak filo olayı, Türkiye`nin büyükelçisini çekmesiyle bu ortaklığı gerçek anlamda geriletti. İki ülkenin, bu olayı geride bırakmaları için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.
 
Senatör Ben Cardin`in, "Türk hükümetinin de Mavi Marmara filosunu açıkça desteklediği ve çalışmaların içinde olduğu" şeklindeki yorumu üzerine ise Gordon, şunları kaydetti:
"(Yardım filosuna) engel olmadılar. Onlara (Türk hükümetine), yeni bir filonun hiçbir şekilde yararlı olmayacağını çok açıkça ifade ettik. İsrail, Gazze`ye insani yardımların ulaştırılmasının alternatif yolları olduğunu çok net biçimde açıkladı. Dolayısıyla, Gazze`ye gerçekten insani yardım malzemesi göndermek isteyen hükümetler ya da sivil toplum kuruluşlarının bunu hiçbir itirazla karşılaşmadan yapabilecekleri bir yol var. Bunu Türk hükümetine de çok açık dile getirdik. Onlardan, (Gazze`ye) gemi göndermek isteyebilecek herhangi bir Türk sivil toplum kuruluşuna, bu diğer yolu bulması gerektiğini net biçimde izah etmesini istedik."
 
Bakan Yardımcısı Gordon, Senatör Cardin`in, "Benzer bir filo gönderme çabası olur ve bu çaba Türkiye`nin üstü kapalı ya da doğrudan desteğini alırsa, bu sadece Türkiye-İsrail ilişkilerine değil, Ortadoğu`nın genel durumuna da, ABD`nin Türkiye ile ilişkisine de katkı sağlamayacaktır" yorumu üzerine, "Buna kesinlikle katılıyoruz" ifadesini kullandı.
 
İkinci Gazze filosunun engellenmesini de isteyen bu açıklama, bir anlamda Türkiye’ye üstü kapalı bir tehdit içeriği de taşıyor. ABD aslında bu açıklamayla ikinci Gazze filosunun engellenmesini istiyor ve engellenmemesi durumunda Türkiye ile ilişkilerde sorunlar yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Görüşmenin 12 Haziran seçimleri öncesi yapılması da bu anlamda dikkat çekici.
 
Bu arada geçtiğimiz hafta ABD’den bir önemli ziyaretçi olduğunu da belirtmek gerekiyor. ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James E. Cartwright da bir Türkiye ziyareti gerçekleştirdi.
 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James E. Cartwright ile görüştü. Bu görüşmede, Ortadoğu’daki son gelişmeler, NATO’nun yeni füze kalkanı ve terörle mücadele konusunun tartışıldığı belirtiliyor. Ancak İHH’nın düzenleyeceği ikinci Gazze seferinin, bu görüşmede de ele alınmış olabileceği üzerinde duruluyor.Bu haber 1253 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası