Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Haber-Analiz
19-01-2010 / 15:44
Çeçen komutan Hattab nasıl şehid edildi!
`Hattab bizi çağırdı ve “ben şehit olacağım, kâğıt kalem getirin ve son vasiyetimi yazın” dedi bu sırada kan kusuyordu` S.Yusuf Güleryüz, çağımızın Halid Bin Velid’i olarak görülen Çeçen komutan Hattab`ın şehadetini anlattı:

Özgün Duruş Haber Merkezi

S. Yusuf Güleryüz “Bir Direnişçinin Cephe Notları” isimli kitapta büyük komutan Hattab’ın  nasıl şehid edildiğini şöyle anlattı:

 

Hattab, 1970 yılında Arabistan Arar`da doğmuş. Arapça`nın yanı sıra, Rusça, İngilizce ve Peştunca konuştuğu diller arasında. 1987`de öğrenimine devam etmek için ABD`ye gitmek üzere hazırlıklara başlar. Ancak Afganistan`da mücahitlerin Ruslara karşı başlattığı cihadın giderek hız kazanması ile Hattab ABD`de okumak yerine mücahitlerin safına katılmayı tercih eder. Celalabad yakınlarındaki bölüğüne katıldığında küçük ama heyecanlı bir savaşçıdır. Cephedeki kumandanlarından biri onu daha sonra ‘16, 17 yaşlarında uzun saçlı, yerinde duramayan bir genç` olarak hatırlayacaktır. Afganistan ve Tacikistan`da savaşta Hattab, kumandanına onu bir an önce cepheye göndermesi için yalvarır. Ancak komutanı askeri eğitimini tamamlamadan onu savaşa göndermez. Kısa sürede cephede pişen Hattab, Celalabad`ın düşmesine ve Kabil`in fethine tanıklık eder. Operasyonların birinde karnından yaralanır. Afganistan`daki cihadın bitmesinin ardından 1993`de küçük bölüğü ile birlikte Tacikistan`a geçer. Burada iki sene komünist Tacik hükümetine destek veren Rus askerlerine karşı savaşır.

``

 

Afganistan’da el yapımı bir el bombasını atarken elinde patlaması sonucu sağ elinin iki parmağını kaybetti. Mücahitler Peşavere gidip orada tedavi olması için ikna etmeye çalıştılar ise de o, Hz.Muhammed (sav) efendimizin sünneti üzere yarasını biraz bal ile sarmış ve arkadaşlarının teklifini reddetmiş, bunun için Peşaver`e kadar gitmeye gerek yok demiştir. Parmakları halen benzer bir şekilde bandajlıdır.

 

Hattab Çeçenistan`a ilk geldiğinde hemen kendi grubunu kurmuştu. Özellikle 1996 yılının Nisan ayında yaptığı ünlü Shatoi baskınından sonra adını duyurdu ve Rusya`nın en çok aranan isimleri arasında yerini aldı. Bu baskında yaklaşık 50 mücahit bir Rus konvoyuna pusu kurarak köşeye sıkıştırmıştı ve 30 askeri kamyon ve 20 tanktan oluşan dev konvoyu tamamen imha ederek 2 saat içinde çoğu subay 350 Rus askerini öldürdükten sonra neredeyse bir mucizeyi başarıyordu. Çatışmanın sonunda mücahitler sadece 3 şehit vermişlerdi. Savaş bittikten sonra Şamil Basayev`le beraber askeri bir kamp açan Hattab burada 600 mücahide askeri eğitim veriyordu.

 

Hattab birçok Müslüman tarafından zamanımızın Halid Bin Velid’i olarak görülmektedir. Ölümün Allah’ın önceden takdir ettiği bir zamanda, `ne bir dakika önce nede bir dakika sonra` geleceğine inanmaktaydı. Birçok kez ölüm tehlikesi atlatmış ve suikast girişimlerinden kurtulmuştu. En yakını, 4 tonluk bir Rus kamyonunu kullanırken Ruslar tarafından kamyon bombalanmış, parça parça olan kamyondan Hattab, Allah`ın izniyle burnu bile kanamadan kurtulmuştu. Zeki, cesur ve güçlü bir kişiliğe sahipti.

 

Dağıstanlı bir bayanla evli olan Hattab`ın 2 kız çocuğu bulunmaktadır. Askerleri tarafından çok sevilen Hattab, kendisi ile oyun oynanmayacak birisi olarak tanınırdı. Askerleri ile yakından ilgilenir, onların kişisel problemlerini çözmelerinde yardımcı olur, onlara kendileri için alışveriş yapmaları için para verirdi. Her biri ilerde kendisinin yerini alabilecek kadar iyi yetişmiş bir kumandan kadrosu vardı. Hattab, Ruslar Kafkasya’dan Orta Asya`ya kadar bütün Müslüman topraklarını tamamen terk edip gidinceye kadar onlarla savaşmaya azmetmiştir. "Rusları ve taktiklerini biliyoruz. Zayıf yönlerini de bildiğimiz Rus Ordusuna karşı savaşmak bizim için başka bir orduyla savaşmaktan daha kolay." demişti. Hattab Ruslar her ne kadar onu terörist ilan etse de yüzyılın en büyük mücahitlerinden biriydi ve Ruslar onu öldüremediler sadece cennete kanatlanmasını ve hak ettiği nimetlerden faydalanmasını sağladılar...

 

En şanlı operasyonlarından birisi, 16 Nisan 1996 tarihinde komutasındaki 50 kişilik mücahit grubuyla 50 araçtan oluşan Rus konvoyunu imha ettikleri Şatoy Pususudur. Resmi Rus kaynakları bu pusuda 26’sı rütbeli olmak üzere 350 Rus askerinin öldüğünü ve bütün araçların bertaraf edildiğini bildirmişti. Bu operasyon Moskova’da 2 veya 3 Rus generalinin görevlerinden alınmasına sebep olmuş ve Borik Yelesin operasyonla ilgili haberleri Rus Parlamentosunda bizzat duyurmuştu. 5 mücahidin şehitlik mertebesine ulaştığı bu operasyon filme alınmış ve fotoğraflarla tarihe kaydedilmiştir

 

Ve Şehadeti...

Ve o yiğit savaşçı bir münafığın elinden şehadet şerbetini içti. Onun, ölümün hak olduğuna ve Allah’ın takdir ettiği zamanda geleceğine imanı sonsuzdu. Birçok kez ölüm tehlikesi atlatmasına rağmen bu güne kadar gelmişti ve şehadet onu zehirli bir mektupla buldu. Onun şehadetini yanında bulunan bir kardeşimiz şöyle anlatıyor;

 

Birlikte oturuyorduk. Çok sevdiği bir arkadaşından mektup geldi. Mektubu açtı ve okumaya başladı. O sırada yemek yiyordu. Mektubu okuduktan bir süre sonra bir halsizlik baş gösterdi. Ve arkasından yüksek ateş… Bizi çağırdı ve `beni okuyun galiba cinler musallat oldu`` dedi. Okumaya başladık. Ertesi gün şiddetli bir kusma başladı. Zehirlendiğini anlamıştık. Onu tedavi etmek için uğraşıyorduk. Lakin zehir elinden yediği yiyeceğe oradan da  vücuduna iyice yayılmıştı. Bir süre sonra görme melekesini de kaybetti.

``

 

Tekrar bizi çağırdı ve “ben şehit olacağım, kâğıt kalem getirin ve son vasiyetimi yazın” dedi bu sırada kan kusuyordu. Vasiyetini bitirdikten yaklaşık 3 saat sonra iyice ağırlaştı ve bir süre sonra şehadet getirerek şehit oldu.

 

Müminlerin komutanlarından İbnul Hattab bu şekilde rabbine uçtu. Onun şehadeti başta Çeçenistan olmak üzere bütün İslam coğrafyasında üzüntüyle yankılandı. Müslümanlar önemli bir komutanını kaybetmişti, ama Hattab hayatında kendi gibi birçok mücahidi de yetiştirmeyi başarmıştı. Zalimlere öldürücü darbeler indirmişti.

 

Onun hayatı bütün Müslüman gençlere örnek bir hayattı. Dünyaya meyletmeyişi, ümmet bilinci ve takvası ile herkese örnekti. O yaşadığımız yüzyılın komutanıydı. O da diğer kardeşleri gibi Rabbine gitti. Rabbimiz onu firdevsinde ağırlasın ve onu peygamber efendimiz ve şehitlerimizle haşretsin inşallah...

 

“Allah’tan istiyorum ki beni cehennem azabından korusun. Bana merhamet etsin ve cennetlerine yaklaştırsın. Ondan firdevs-i Ala`yı istiyorum`”

 

Şehit komutan HATTAB

``

 


Bu haber 29303 kez okundu...
Yorumlar Toplam 18 Yorum Yapılmış
 • Seyfullah / 03-11-2014 00:39 isid
  ey hattab simdi sen bu gunu gorsen cok sevinirdin ey hattab siyah sancakli hadisi gercek oldu islam yeniden yukseliyor ve muslumanlar hilafet ilan etdi
 • komutan hattap / 26-09-2014 19:42 mekanın cennet olsun yuce insan
  Böyle insanlar dunya ya zor gelir mekanlariniz cennet olsun.
 • BrK / 30-08-2014 11:16 Mekanı cennet olsun
  Can komutanım şehadetini kabul etsin rabbim bu mücadele bitmeyecek inşAllah..
 • doğukan yavuz / 03-07-2014 22:36 hattap
  Ey komutan hattap allah sana gana gana rahmet etsin allah seni cennetinin kapılarını sen ve senin gibi sehitlerimize açsın amin allah rahmet eylesin sen ölmedin hep kalbimizde fikrimizde yaşayacaksın.
 • cengiz sarı / 22-01-2014 20:15 şehit hatab
  Allah sana verdiği şehadeti bize nasib etsin büyük komutan
 • yitiksevda / 25-11-2013 22:15 dağların arslanı
  allah tealanın rahmeti merhameti onun ve onun gibi cesur olanların üzerine olsun
 • Ozan Tekeli / 20-08-2013 10:18 Allahın Aslanı
  Allah Şehadetini kabul etsin Allahın Mücahidi
 • atilla soner / 30-09-2012 00:42 cihad bitmez
  unutmayın ki yeryüzünde hep cihad edecek bir cemaat var sayıları genelde bedir savaşındaki sahabe kadar kıyamet kopana kadar tesaüf değil gerçek
 • Heydar Samedov / 19-10-2011 20:54 hattap
  hattap ALLAH yerini CENNET eylesin inşALLAH bizde senin gibi Cennete gireriz
 • şükrü koçak / 26-08-2011 20:41 selam dünyada komşu oldugum inşallah ahrettede komşu olmayı istedigim insana selam
  seni tanımamak güzeldi hattab kardeşimyüce allah şefatına bizleride katsın güzel insan

 • abdüssamed yıldız / 25-02-2011 16:48 slm olsun bütün şehitlere
  Allah teala ilk başta onun şehadetini kabul etsin ve bizleride mahşer gününde onun şefaatine nail eylesin Allahu teala bizleride onun tolunda giden kişilerden eylesin
 • ferdi / 23-02-2011 17:29 hattab
  allah taala celle celaluhu şehadetini kabul edip bizide onlardan eylesin
 • nihat celep / 19-11-2010 16:40 gureba
  Rabbim hattab gibi önderleri hiç eksik etmeden yolunda savaşan mücahidleri hep zaferlerle mükafatlandırsın ve bizlerede o mükafattan pay alacak cihad ruhunu nasib etsin inşALLAH.

 • emrah çelik / 30-06-2010 23:58 hattab
  tüm gençleri onu örnek almasını istiyorum
  şehidler ölmez
  inne hizbullahi humul muflihun allahu ekber
 • ali koçaklı / 11-02-2010 19:28 şehadet
  BEN İSTERİMKİ RABBİMİN KARŞISINA VÜCUDUMDA YARA ALMAMIŞ BİR YER KALMAKSIZIN ÇIKİM
 • selman / 21-01-2010 18:10 ufak bir not
  haberinizde shatoi(şatoy) baskınında bir yerde 3 bir yerde 5 şehitten bahsediliyor yanlış anlamalara yer vermemek için biraz daha dikkat lütfen.
 • ihsan yaman / 20-01-2010 10:10 şehadet
  Rabbim kendisinden razı olsun. Hz peygambere komşu eylesin inşallah.
 • erdal engin / 20-01-2010 01:35 şehitler ölmez
  Rabbim Şehadetinizi kabul eylesin bizede şuur eylesin...amin
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası