Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Haber-Analiz
12-02-2013 / 00:25
Patlamada Derin Zamanlama
Hatay`daki Cilvegözü sınır kapısında bomba yüklü aracın patlatılması, saldırının zamanlaması ve amacını birlikte değrelendirmeyi gerektiriyor. İşte Aslan Değirmenci`nin analizi:
Hatay`ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı`nda meydana gelen patlamanın zamanlamasının, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonunun Suriye yönetimine tanıdığı sürenin sona erdiği güne gelmesi dikkatlerden kaçmadı.
 
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu`nun Başkanı Muaz el-Hatib’i Türkiye ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde yaptığı miting ile tanımıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında Muaz el-Hatib vardı ve Başbakan onun elini havaya kaldırarak Baas çetesine Suriye sınırından şöyle sesleniyordu: “Ey Esed biz seni artık tanımıyoruz. Artık defol.”
 
İşte o mesajı verirken elini havaya kaldırarak halka tanıtan Erdoğan’ın yanın da bulunan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonunun lideri bugün yaptığı açıklamada, müzakerelerin yapılabilmesi için yönetime, ülkedeki ‘tüm kadın tutukluların’ pazar gecesine kadar serbest bırakması şartını koştuğunu, ancak Baas yönetiminin olumlu bir cevap vermediğini açıklıyordu. El- Hatib, Suriye yönetiminin uzlaşmaz tavrını da eleştiriyor, “Vahşice katliamlarını iki yıldır sürdüren rejim, sonuçsuz diyalog toplantılarıyla vakit kazanmaya çalışıyor. Rejim diyaloğu kendi kendine yapıyor ve bize müzakereler için akıl almaz şartlar öne sürüyor” diyordu. El- Hatib, müzakere girişiminin Esed yönetimi tarafından sonlandırıldığını da ifade ediyordu.
 
Ve açıklamanın ardından kötü haber, Hatay`ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı`ndan geliyordu. Patlama ve 12 insanın hayatını kaybetmesi. Hedef açık… Hükümetin desteklediği, Başbakan Erdoğan’ın halkı birlikte selamlayarak onurlandırdığı El- Hatib ve Başbakan Erdoğan… Türkiye’ye yeni bir gözdağı, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonunun Suriye yönetimine tanıdığı sürenin sona erdiği güne kanlı cevap. Ve tabi Türkiye’den mazlum halklara sınırdan uzanan yardım elinin kesilmesine yönelik çirkin bir plan. STK`ların sınır kapısından ölümle yüzyüze olan Suriye halkına yardım götürmesinin engellenmesine yönelik kampanyanın Türk medya mensupları arasında patlamadan hemen sonra başlaması da saldırının hedefi konusunda net ipuçları veriyor.
 
 
Haber 10


Bu haber 2089 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası