Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Güncel
13-12-2014 / 11:19
IŞİD Kobani`ye takviye yapıyor!
Irak`ta Peşmerge, Irak ordusu, Şii milisler ve hava saldırılarına rağmen bir türlü durdurulamayan IŞİD`in son olarak Anbar`da 15 köyü yeniden işgal ettiği öğrenildi. Kobani`de ise çatışmalar devam ediyor.

 KOBANİ`DE SON DURUM : IŞİD SÜREKLİ TAKVİYE YAPIYOR

Suriye`nin Halep iline bağlı Kobani`de (Ayn el-Arap) ise IŞİD ile PKK`lı gruplar arasındaki çatışmalar devam ediyor. 

Alınan bilgiye göre Kürt gruplarına destek veren Peşmergeler, IŞİD hedeflerini ağır silahlarla bombalıyor. Kobani`deki Peşmerge komutanlarından Ferhat Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD`le çatışmaların karşılıklı havan topların atılması ve zaman zaman sokak çatışmalarıyla sürdüğünü belirtti. 

IŞİD`E DESTEK GELİYOR

Abdullah, IŞİD`in, Kobani`yi ele geçirmek için sürekli bölgeye yeni takviye birlikler gönderdiğini belirterek, "Ancak onlara bu fırsatı vermeyeceğiz. 

Öte yandan Kobani`den dönen ilk Peşmerge grubunun genel komutanı Albay Ahmet Gerdi, "Kobani`nin şu an yüzde 50`den fazlası Peşmerge ve YPG`nin elindedir. Peşmergeden önce Kobani`nin yüzde 70`i IŞİD`in elindeydi. Biz oraya gidince IŞİD`i püskürtmeyi başardık" dedi. 

Peşmerge güçlerinin yanlarında getirdikleri ağır silahlarla IŞİD hedeflerini bombaladığını aktaran Abdullah, "IŞİD, dün gece Kobani`nin doğusunda ve batısında YPG birliklerine saldırdı.
Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da IŞİD`in konuşlandığı bölgeye hava saldırısı düzenledi. 

IŞİD mensuplarının, Enbar vilayetinde 15 köyü işgal ettiği bildirildi. Enbar aşiret liderlerinden Neim Geiud, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, daha önce IŞİD’in elinden alınarak kurtarılan 15 köyün yeniden işgal edildiğini belirtti.
Neim Geiud, o köylerin bölgedeki aşiret milislerinin gerçekleştirdiği operasyon kapsamında daha önce kurtarıldığını ifade etti. IŞİD’liler bölgede bazı aşiret milislerini öldürdü.

Resmi kaynaklar, IŞİD’in bölgedeki ilerleyişi hakkında açıklama yapmadı. Irak’ın bazı illerinde hükümetin desteklediği aşiret milisleri, IŞİD’e karşı savaşarak işgal edilen bölgeleri kurtarıyor. Bazı bölgelerde güvenlik de aşiret milisleri tarafından sağlanıyor.

IŞİD örgütü mensupları 10 Haziran’dan beri Ninova’nın merkezi Musul’un yanısıra, Selahaddin, Diyala, Enbar ve Kerkük’ün bazı il, ilçe ve köylerini işgal altında tutuyor. 

TimeTurk


Bu haber 853 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası