Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Güncel
13-12-2014 / 09:41
Bedelliye de vize çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyunda “Bedelli askerlik yasası” olarak bilinen kanunu da yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi. "Bedelli Askerlik Yasası" olarak bilinen, 6582 sayılı "Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete`de yayımlandı.

 Yasaya göre askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar istekleri halinde 18 bin Türk Lirası para veya karşılığı yabancı ülke parasını ödemeleri şartıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar, istekleri halinde bu hükümlerden yararlanabilecek. Bu madde hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari adli soruşturma ve kovuşturma yapılamayacak. Başlatılmış olanlar sona erdirilecek.

SÖZLEŞMELİ KOLAYLAŞTI 

Yasayla sözleşmeli er alımında da değişikliğe gidildi. Sözleşmeli erlikte askerlik yapma şartı kaldırıldı. En az ilköğretim olup askerlik hizmetini yapmış olanların başvurusu için üst sınır ‘25 yaşını bitirmemiş olmak’ olarak belirlendi. Ortaöğretim mezunu olanlar için askerlik hizmetini yapmış olma şartı aranmayacak. Söz konusu kişiler, müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olacak.

Yeni Şafak


Bu haber 807 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası