Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Ekonomi
10-12-2014 / 11:00
Büyüme beklentinin altında
Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,7 büyüdü. Ekonomistler Türkiye`nin yılın üçüncü çeyreğinde ortalama yüzde 2,9 büyümesini bekliyordu.

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin üçüncü çeyrekteki büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,7 büyüdü. Bu rakam 2012 yılından beri en düşük büyüme hızı oldu.

TÜİK, yılın ilk çeyreğine ilişkin daha önce yüzde 4,7 olarak değiştirdiği büyüme rakamını yüzde 4,8, ikinci çeyrek için ise yüzde 2,1 olarak açıkladığı rakamı da yüzde 2,2 olarak revize etti. Böylece Türkiye ekonomisi, 2014 yılının Ocak-Eylül döneminde yüzde 2,8 büyüdü.

Anadolu Ajansı’nın beklenti anketine katılan ekonomistlerin beklentisi  2014 yılı 3. çeyrek büyümesi için ortalama yüzde 2,9 olmuştu. Ankete katılan ekonomistlerin 3. çeyrek büyümesi beklentileri, en yüksek yüzde 3,5, en düşük ise yüzde 2,1 aralığında yer almıştı.

Türkiye ekonomisi 2013 yılı 3. çeyrekte yüzde 4,2 ve 2014 yılı 2. çeyrekte yüzde 2,1 düzeyinde büyüme kaydetmişti.

Beklenti neden gerçekleşmedi?

Al Jazeera’ya açıklama yapan, FXTCR Analisti Ekin Akbaş, özel sektörün ‘sıfır’ çektiğini, kamu harcamalarının ise daraldığını söyledi.

Analist Ekin Akbaş bu konuda şu bilgileri verdi:

"Bu sabah saatlerinde TÜİK tarafından açıklanan üçüncü çeyrek (Temmuz – Eylül 2014 dönemi) büyüme oranı verimiz beklentilerin altında kalarak yüzde 1,7 olarak gerçekleşti. Bu büyüme verisi ile birlikte, 2012’nin dördüncü çeyreğinden sonraki en düşük büyümemize imza atmış bulunuyoruz. Tarım sektöründe yüzde 4,9’luk bir daralma, inşaat sektöründe ise sadece yüzde 1’lik büyüme olduğunu görüyoruz. İmalat sanayiindeki büyüme rakamımız ise yüzde 2,2 olarak sınırlı kalmış."

"Ticaret kanadında sadece yüzde 0,6’lık büyümemiz var - ki bu da bizi ticaret tarafında yıllık yüzde 1,4’lük bir büyümeye taşımış. Harcamalar yöntemiyle baktığımızda ise kamu harcamalarının yüzde 2 daraldığını görüyoruz. Hatırlayacağımız üzere daha önceki çeyreklerde kamu harcamaları büyümemize önemli bir katkı sağlıyordu. Ancak bu verideki yüzde 2’lik küçülme, bizi 9 aylık bazda yüzde 0,7’lik bir kamu harcaması daralmasına taşımış."

"Özel sektöre baktığımızda ise orada kocaman bir sıfır görüyoruz. Bu noktada, bu cepheden büyümeye gelen yüzde 1,6’lık bir negatif etki var. Özel sektör zaten uzunca  bir süredir sıfır çekiyordu. Bu durağanlık bu veride de bozulmamış."

"Kısaca özetlersek: Kamu harcamamış, hanehalkı beklenen `patlamayı` bu çeyrekte de gerçekleştirememiş, kamu harcamaları daralmış, inşaat her zamanki “lokomotif” görevini bu sefer yerine getirememiş ve tarım bizi ciddi şekilde aşağı çekmiş.”

Kaynak: TÜİK, AA ve Al Jazeera

Al Jazeera


Bu haber 900 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası