Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Eğitim
29-09-2009 / 16:31
Çocuk eğitiminde kitapların önemi
Özgün Duruş gazetesi olarak çocuk eğitiminde kitapların önemini Eğitimci-Yazaralara sorduk. İşte ayrıntılar:

Özgün Duruş Gazetesi

 

Eğitim ailede başlayan ve hayat boyu devam eden bir süreç. İlk yılların ne kadar önemli olduğu ise uzmanlar tarafından sürekli olarak gündeme getiriliyor. Çocuk eğitiminin tüm yönleriyle düşülmesi gerekiyor. Bu yüzden çocuğun gelişimini etkileyecek bütün noktaların çok iyi bilinmesi gerekmekte.

 

Çocuk eğitimi bilgi isteyen bir iş. Okuma becerisinin geliştirilmesinde de çocuk edebiyatının tartışılmaz bir yeri var ve çocuk edebiyatının en temel işlevlerinden biri çocuklara okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırmak. Keyif duyarak okuduğu kitaplar neticesinde çocukta okuma, zamanla bir alışkanlığa dönüşüyor. Biz de çocuk eğitiminde kitapların önemini konunun uzmanlarına sorduk… 

 

Nuri Yıldız

Hayatı; en bilinmeziyle sorgulayabilen esas kabiliyet, yüce Allah’ın yarattığı her çocukta doğuştan var olan hayal dünyası ise, onu ulaşılmaz dorukların üstüne doğru kanatlandıran yegâne güç, kitaptan başka hiçbir kaynakta bulunamaz. Geleceğin neslini oluşturabilmek için insanlar ya kitap okurlar ya da okumazlar. Kitap okuyanlar kendi istedikleri dünyayı, okumayanlar başkalarının dünyasını yaşamak zorunda kalırlar. O halde mecburuz okumaya ve çocuklarımıza okutmaya.

 

Rüstem Budak

Çocuk hayata kelimelerle tutunur. Allah’ın en büyük kelimesi olan insan, kendi benliğini ve şuurunu ancak kelimelerle bulur. Öğrendiği ilk kelime ve doğduğunda kulağına okunan kutlu kelimeler. Kendisinin anlam veremediği kelimeleri öğrenmeye çalışmakla geçer yaşamının ilk yılları. Anne- babasının ona anlattığı masallar ile hayat ufkunda yeni pencereler bulma gayreti. Okuma- yazma öğrendikten sonra onu hayata bağlayan kelimelerin dünyasında yolculuğa başlar. Masallar, hikâyeler, şiirler… Aklına- kalbine nakşettiği her kelime çocuğun yeni bir irade ve şuur ile hareketlenmesine yardımcı olur. Kitaplar; nesne ve öznelere anlam katar, çocuğun ruh aynasında. Günümüzde öğrenim süreci kitabın gerçeklik olarak çocuğun hayatından çıkarıldığı zamanlara tekabül ediyor. Sınavlara hazırlık kitapları, test kâğıtları öğrenciyi kitaba yabancılaştırıyor. Kitapla beraber hareket ettiğini zannediyor ancak hiçbir şey öğretmiyor dört seçenekli sorular. Kitaplarla tanışıncaya kadar çocuğun, ailenin ve sistemin bu sahte yanılsaması sürecektir.

 

Yunus EREN

Önceleri çocuklar için bir oyuncak olan kitap, daha sonra hayatlarının yol haritası olacaktır. Çocuk, okuduğu kitaplardaki kahramanları kendisine model edinecek ve hayatını onlara göre şekillendirecektir. Çocuklar okudukça kendilerine güvenleri artacak, kelime hazineleri çoğalacak ve hayat boyu karşılaşacakları sorunları çözmede daha anlamlı tavırlar sergileyeceklerdir. Ayrıca çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları akademik başarılarını da etkilemektedir. Okuduğunu daha iyi kavrayan ve anlatabilen çocuklar, hem derslerinde başarı elde edecekler hem de katıldıkları sınavlarda soruları daha kolay çözeceklerdir.

 

Saliha Erdim

Bir insanın bilgilenmesi ve yetişmesinde birden çok kaynağın kullanılmasına ihtiyaç vardır. Kalıcı olması, ihtiyaç hissedildiğinde istifade edilebilmesi ve düşünerek, sindirilerek okunması açısından ve pek çok tecrübeye kaynaklık ettiği için, kitabın önemi tartışılmaz. Sadece; kitabın pratize edilebilecek nitelikte, anlaşılır, gereksiz teferruatlardan arındırılmış ve dinle çelişmeyen bilgiler içermesi gereklidir. Ayrıca, kitaplar genele işaret eder, özel uygulama pratikleri içerenler ise, birebir her çocuğa uymaz. Bu realiteden yola çıkılarak şu söylenebilir; çocuk kitapla yetiştirilmez fakat kitapsız da yetiştirilmez. Kitaplardaki genel kaidelerden, özel uygulamalar oluşturulur. Çünkü her çocuk kendi kitabını yazdırır.

 

Canip KAYA

Bir çocuğun fiziksel gelişiminde anne sütü ne kadar önemli ise çocuğun zihinsel, duyuşsal, bilişsel ve hatta ahlaki gelişiminde de kitap o derece önemlidir. Anne sütünün yerini yapay süt tozları ve hayvansal sütler dolduramadığı gibi kitabın yerini de televizyon, bilgisayar gibi teknolojik ürünler dolduramaz.

Çocuklarımızın küçük yaşlarda kazanacağı okuma alışkanlığı, onların ilerideki hayatlarını şekillendirecektir. Halk arasında çocuğun okumaya geçtikten sonra okuma alışkanlığı edinebileceği şeklinde yanlış bir kanı vardır. Oysa çocuk okumaya geçmeden çok önce kitap ile tanıştırılmalı, çocuklarımızın ilk oyuncağı kitap olmalıdır. Fakat seçeceğimiz kitapların çocuğumuzun yaşına, zihinsel gelişimine, ilgi alanlarına uygun olmasına da dikkat etmeliyiz.

 

Elif Ateş

 

Günümüzde zihinsel ve duygusal gelişimleri için çocuklarımıza kitap okumanın önceki yıllara göre daha önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü çocuklarımız ve gençlerimiz hayal güçlerini kaybediyorlar. Çağımızın hızla ilerleyen teknolojisi ve nerdeyse hayatımızın her anını dolduran görsel uyarılar (intenet, televizyon...) gördüklerini hayal etmelerine sebep oluyor. Düşünebileceğimiz hatta hayal edemeyeceğimiz her şeyin hazır bir şekilde karşımıza çıkması duygu ve düşüncelerimizi sınırlandırıyor. Bu durumdan en olumsuz etkilenen de çocuklarımız ve gençlerimiz oluyor. Ayrıca görsel uyarılarda kullanılan dil de gün geçtikçe daha az kelimenin kullanıldığı hatta işaretlerle ve simgelerle duyguların dahi anlatıldığı bir hal almakta. Bu yüzden çocuklarımıza daha çok kitap okumalıyız, bu alışkanlığı küçük yaşlarda edinmelerine dikkat etmeliyiz ve konuşurken dahi fazla ve çeşitli kelime kullanmaya özen göstermeliyiz diye düşünüyorum. Gelecek nesillerin kitap kokusuna ve eline alıp dokunarak okumaya alışmaları belki de tamamen ortadan kalkma tehlikesinde olan kitabın kurtuluşu olacaktır.

 


Bu haber 2055 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası