Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Eğitim
04-12-2014 / 15:39
Eyüplü öğrenciler uzaya çıkıyor
Eyüp Belediyesi, kendisi küçük ama hedefi büyük bir projeyi daha hayata geçirdi. Ali Kuşçu Uzay Evi 30 Kasım Pazar günü Alibeyköy Osmanlı Parkı Yeşil Bina`da açıldı.

Ev sahipliğini Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın üstlendiği programa, İstanbul Üniversitesi Gözlemevi, Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü, Genel Astronomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Talat Saygaç, Maltepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Profesör Mehmet Emin Özel, TAİ Uzay Sistemleri Başkanlığı İş Geliştirme Şefi Muhittin Göçer, İHA Sistemleri Başkanlığı Program Yöneticisi Aydın Demir, Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve Eyüp’teki okullarda, bilgi evlerinde eğitim gören öğrenciler ve velileri katıldı.

 

Açılışta bir konuşma yapan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Kendi enerjisini kendisi üreten Yeşil Bina’mızda Eyüplü çocuklarımıza uzayı, uzay teknolojilerini tanımalarını sağlayacak, ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları ve geri dönüşüm konusunda bilgiler edinebilecekleri bir uzay evi açtık. 7-12 yaş öğrenciler 20 kişilik gruplar halinde burayı gezecek, astronomi eğitimi alacaklar. Ali Kuşçu Osmanlımızın yetiştirdiği nadide, kıymetli bilim adamlarımızdandır. Astronomi ve fizik alanında çok değerli çalışmalar yapmıştır ve ilime, bilime çok büyük emekler sağlamıştır. Öğrenciler yetiştirmiştir. Biz de onun adını verdiğimiz bu merkezi, çocuklarımıza uzayı, fiziği, ilimi modern yöntemlerle etkili ve kalıcı şekilde öğretmek amacıyla kurduk. Osmanlı’da Astronomi dalındaki hizmetlerinden bildiğimiz Ali Kuşçu ismini verdik.. Bu tür bilimsel eğitimlerin verileceği yeni merkezleri açmak için çalışmalarımız sürüyor. Ben bugün yağmur ve soğuğa rağmen açılışımıza gelen tüm konuklarımıza, değerli akademisyenlerimize ve emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Eyüplü öğrenciler, kendilerini uzayda yolculuğa çıkaracak bu ilginç mekanda, astronomiyle ilgili her türlü bilgiyi görselleriyle birlikte öğrenme ve astronot giysileri giyme şansı bulacak. Ali Kuşçu Uzay Evi’nde uzay görselleri, astronomik bilgi afişleri ve uzayda kullanılmış çeşitli teknolojilerin günlük hayatımıza yansıması sonucu ortaya çıkan endüstriyel yan ürünler de  sergileniyor.

7-12 yaş arası öğrencilerin eğitim ve workshop’lara katılacağı Ali Kuşçu Uzay Evi’nde, “Yaparak Öğrenme” yöntemiyle çocuklara  geri dönüşüm malzemeleriyle hayal güçlerinin sınırlarını zorlayıcı çeşitli uzay teknolojileri maketleri yapma fırsatı da tanınacak.

Eyüp ilçesindeki okullarda öğrenim gören, bilgi evlerine giden öğrencilerin 20 kişilik gruplar halinde toplam 2 saat atölye çalışması göreceği Ali Kuşçu Uzay Evi, Eyüp Belediyesi’nin Osmanlı Parkı’nda kendi enerjisini kendi üreten Yeşil Bina olarak açtığı mekanda hizmet verecek. Uzay Evi’nin bulunduğu Yeşil Bina, aynı zamanda yenilenebilir enerji konusunda çeşitli seminer ve organizasyonlara da ev sahipliği yapmaya devam edecek. 

 

Yeni Şafak


Bu haber 830 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası