Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Düşünce-Analiz
18-12-2009 / 17:45
İslam dininde kardeşlik!
İslâm dininde kardeşlik, iman temeli üzerine bina edilmiştir. Bu temeli sarsacak ve mü`minlerin arasını bozacak her türlü sunî ayrımlar ve böbürlenmeler de haram kılınmıştır. Özerk Diyanet Evkaf Sendikası Genel Sekreteri Abdurrahim Çelik`in yazısı:

Irk, soy, cins vs. türünden cahili değerler yerine takva esas alınmıştır. Yüce Allah şöyle buyurur: "Hiç kuşkusuz, Allah katında en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır." (Hucurat,13) "Mü`minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah`tan korkup sakının umulur ki esirgenirsiniz" (Hucurat,10). Ayeti kerimeden de açıkça anlaşılacağı üzere, ancak müminler kardeştirler. Müminler arasında kardeşliğin dışında başka bir durum söz konusu değildir. Bütün müminler kardeşler olarak evrensel bir ailenin bireyleridirler. Kâfirlerin, Yahudilerin, Hıristiyanların, dinsizlerin, ateistlerin arasında kardeşlik yoktur. Bu müessese sadece müminlerin arasında geçerlidir. Buna göre yeryüzünün neresinde yaşıyor olurlarsa olsunlar, hangi dili konuşuyor olurlarsa olsunlar, hangi kavme mensup olurlarsa olsunlar veya hangi renge sahip olurlarsa olsunlar bütün mü`minler kelimenin tam anlamıyla birbirlerinin kardeşleridirler ve birbirlerinin sadık dostlarıdırlar. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: Allah`a ve ahiret gününe inanan bir toplumun -babaları, oğulları, kardeşleri yahut akrabaları da olsa- Allah`a ve Resulüne düşman olanlarla dostluk ettiğini göremezsin. İşte onların kalbine Allah, iman yazmış ve katından bir ruh ile onları desteklemiştir. (Mücadele, 22) De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım akrabanız kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız meskenler size Allah`tan, Resulünden ve Allah yolunda cihad etmekten daha sevgili ise, artık Allah emrini getirinceye kadar bekleyin. Allah fâsıklar topluluğunu hidayete erdirmez. (Tövbe,24)

 

Kardeş olmak, sevinçte ve kederde her türlü zahmette beraber olmayı göze almak demektir

 

İslam kardeşliğine zarar getirecek bütün davranışlardan şiddetle kaçınmamız gerekir. Bugünlerde yine kirli tezgâhlar iş başında, caddeleri ve sokakları adeta savaş alanlarına çevirmektedirler. Müslümanlar arasına nifak tohumları ekerek yeşermesini istemektedirler. Ve bunun içinde yine ırkçılığı körüklemektedirler. Bu tür oyunlar yeni değildir. Bunlara karşı duyarlı olmamız gerekir. Yüce Allah şöyle buyurur: "Ey iman edenler, bir topluluk bir başka toplulukla alay etmesin, belki alay ettikleri kendilerinden daha hayırlıdırlar. Kadınlar da kadınlarla alay etmesin, belki kendilerinden daha hayırlıdırlar. Kendi nefislerinizi yadırgayıp küçük düşürmeyin ve birbirinizi en olmadık kötü lakablarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir" (Hucurat, 11). Hz. Peygamber de şöyle buyurur: “Birbirinize haset etmeyin, birbirinize buğzetmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları! Kardeşler olun. Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir; ona zulmetmez, onu küçük görmez ve onu yüzüstü bırakmaz. Takva işte buradadır. Kişiye şer olarak Müslüman kardeşini küçük görmesi yeterlidir. Her Müslüman’ın kanı, malı ve ırzı Müslüman’a haramdır. Zarar vermek de yoktur, zarar görmek de yoktur.” (Müslim)

 

Pazartesi ve perşembe günleri cennet kapıları açılır. Din kardeşi ile aralarında düşmanlık bulunan kişi dışında Allah`a şirk koşmayan her kulun günahları bağışlanır. (Meleklere) siz şu iki kişiyi birbiriyle barışıncaya kadar tehir edin, denir.” (Müslim) Allah ve Resûlüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin; sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider. (Enfal,46) Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır (Ali-İmran, 105) Dinlerini parça parça edip guruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah`a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir.  (Enam,159

 

ÖZERK DİYANET EVKAF SENDİKASI

GENEL SEKRETER

ABDURRAHİM ÇELİK

 


Bu haber 2749 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası