Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Dünya
12-12-2014 / 16:42
Nuceyfi: Musul operasyonuna Şiiler katılmasın
IŞİD işgalinden önce Musul valiliği yapan Esil Nuceyfi, kentin IŞİD işgalinden kurtarılması için yapılacak operasyona Kürtlerin katılmasını; ancak Şiilerin katılmamasını istedi.

Irak’ta yayımlanan el-Meda gazetesinin haberine göre Esil Nuceyfi, Erbil’de düzenlediği basın toplantısında Musul’un IŞİD işgalinden kurtarılması için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Esil Nuceyfi, “Şu an 7 bini Neyneva polis gücü olmak üzere 22 bin kişi Musul yakınlarında askeri eğitim görüyor. 15 bin kişilik bir gönüllü gücü de Musul operasyonuna katılmak için hazırlanıyor.

Biz şu an Bağdat’ın gelecekte Neyneva’daki muhafız güçlerini oluşturacak olan bu 15 bin gönüllünün askeri eğitimini ve silahlandırılmasını üstlenmesini bekliyoruz” dedi.

Kürtler Musul’un kurtarılmasına katılsın; ama orada kalmayacaklar

Musul’un kurtarılması için yapılacak operasyona Peşmerge güçlerinin katılmasını istediklerini belirten Nuceyfi, “Biz Kürdistan Bölgesi’ndeki Peşmerge güçlerinden Musul’un kurtarılması için işbirliği istiyoruz. Bu güçler Musul’un kurtarılmasında önemli bir rol oynayabilir; ancak onlar Sünni Arap güçlerinin yerini almayacaklar” dedi.

IŞİD istismar edebilir, Şiiler katılmasın  

Musul’un güvende olmaması durumunda Erbil, Duhok, hamdaniye ve Telkif’in de güvende kalmayacağını vurgulayan Nuceyfi, Musul’un kurtarılması operasyonuna Şii milislerin katılmaması gerektiğini belirtti ve “Şii milisler bu operasyondan uzak tutulmalıdır. IŞİD, onların katılımını istismar ederek Musul’u kurtaracak güçlere yönelik saldırılarını arttırabilir” dedi.

YDH


Bu haber 808 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası