Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Dosya
10-07-2014 / 13:50
Özgün İrade Temmuz (123.) Sayısı Çıktı!
Bu sayıda bir yandan içerisinde olduğumuz Ramazan ayı üzerinde dururken, öte yandan da dil, anlama ve anlaşılma sorunlarını tartışmaktayız. Ramazan bir tefekkür ayı olduğu gibi bir yardımlaşma ve dayanışma ayı. O nedenle özellikle Irak`ta İŞİD`in yükselişi ve Suriye`nin mazlum ve mağdur halkından ve İslam dünyasını diğer sorunlu bölgelerdeki kardeşlerimizle ilgili haberleri bulacaksınız

Bir Ramazan ayını daha idrak ederken, İslam dünyasının dört bir yanından gelen acı haberler, temel toplumsal sorunlarıyla baş edemeyen bir acziyeti ihbar etmekte.

Eğitime, toplumun ve şehirlerin imarına, adalete ve sağlığa sarf edilmesi gereken imkânların silahlara sarfı, sadece bir israfın değil, bir zihniyetin de göstergesi. Aklın ve mantığın silahıyla kuşanmak yerine, silahların mantığına teslim olan bir yanlış teşhisin farkına varamamak; sorunların müzakerelerle ve uzlaşmalarla çözümü yerine silahların çözümüne bel bağlamak, sonuçta yaşanan olumsuzlukların birikimiyle, belki giderek bir bilince ulaştıracak bu dünyayı. Ama o bilinç de, ne yazık ki, Kuran’ın sıkça tekrarladığı bir tezekkür, teakkul ve tefekkür ile değil, savaşmaktan yorgun düşen ve elindeki silahların işe yaramazlığını fark eden yenikliğin “negatif” bir bilinci olacak.

Ama biz, tüm bu nedenlerden de dolayı, temel sorunlarımız üzerinde düşünmekten, sorgulamaktan, anlama ve anlatma cehdimizden asla vaz geçmemeliyiz. Bizim cihadımız bu minval üzerindeki bir hareketle gerçekleşebilir. En önemlisi de “cihad” kavramını birkaç gizli silahlı örgütün akıldışı eylemlerine teslim etmemek ve bu kavramı asliyeti üzere doğrultmak için sürdürmeliyiz olumluya, anlamlıya, barışa ve adalete doğru olan cehdimizi.

Her şeyden önce, içinde bulunduğumuz dünyayı anlama, sorgulama ve cevaplama çabası, temelde bu tür bir cehdi gerektirmektedir. Sorgulama ve anlama ise bir söylem ve dil çevresinde gerçekleştirilebilir. Onun da ötesinde, gerek iletişimsel sorunlarımızı aşmak, gerekse kendimizi etrafımızdaki topluma anlatabilmenin dilini nasıl kuracağımız hususu da, her ne kadar üzerinde zaman zaman konuşsak da, asla tüketilemeyecek bir mevzu. O nedenle bu sayıda bir yandan içerisinde olduğumuz Ramazan ayı üzerinde dururken, öte yandan da dil, anlama ve anlaşılma sorunlarını tartışmaktayız. Ramazan bir tefekkür ayı olduğu gibi bir yardımlaşma ve dayanışma ayı. O nedenle özellikle Suriye’nin mazlum ve mağdur halkından ve İslam dünyasının diğer sorunlu bölgelerindeki kardeşlerimizden de yardımlarımızı esirgemeyelim.

Gerek Ramazan ayınızı ve gerekse bayramınızı şimdiden tebrik ediyor; bu ay vesilesiyle tefekkür ve tezekkürümüzü artırarak, Ramazan ayının gerçekte bir Kuran okuma (inzal) ayı oluşunun idrak edilmesini diliyoruz. Ve yine, bu ayın rahmetiyle ve bereketiyle, Rabbimizin Müslümanlara aralarındaki sorunlarını barışçıl yollarla, akılla, mantıkla çözebilme basireti vermesi için dua ediyoruz.

 

Özgün İrade


Bu haber 2108 kez okundu...
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası