Site içi arama :
Gündem Üstü
Haftanın Anketi
Aile-Yaşam
22-12-2009 / 11:50
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?
Çocuğun okul başarısından aile hayatına, sosyal ilişkilerinden benlik algısına kadar birçok olumsuz etkileri olan ve oldukça da sık görülen psikolojik bir bozukluktur dikkat eksikliği... Psikolojik Danışman Esan Gül`ün yazısı:

Esan Gül / Özgün Duruş

Aşırı hareketli, dikkat eksikliği var, yerinde hiç duramıyor, sürekli okuldan şikâyet geliyor, ne söylersek söyleyelim ödev yapmıyor, uyguladığımız hiçbir şey; ödüller, cezalar işe yaramadı, bilgisayar başında saatlerce oturuyor ama ödev başında on dakika oturamıyor gibi şikâyetleri anne-babalardan daha fazla işitir olduk.

Öğretmenlerden de şu cümleler artık tekrarlanıyor: “Çok hareketli, uzun süre yerinde oturamıyor, sınıfta çevresiyle fazla ilgili, dersi dinlemiyor, sık sık yerinden kalkıyor, izin almadan konuşuyor, düşünmeden hareket ediyor, yaptıktan sonra çok üzülüyor ve özür diliyor.”

Aşağıda sıralayacağımız belirtilerden en az altı tanesi, en az altı ay, birden fazla ortamda görülüyorsa çocuğunuzda “Dikkat Eksikliği”nden söz edilebilir:

1. Dikkatini ayrıntılara veremiyor, okul ödevlerinde, sınavlarda ve diğer etkinliklerde dikkatsizce hatalar yapıyorsa,

2. Üzerine aldığı görevlerde ya da oyunlarda dikkatini sürdürmekte güçlük çekiyorsa,

3. Onunla konuştuğunuzda dinlemiyormuş gibi görünüyorsa,

4. Yönergeleri izleyemiyor, okul ödevlerini ya da ufak tefek işlerini tamamlayamıyorsa,

5. Uzun süreli zihinsel uğraş gerektiren etkinliklerden kaçınıyorsa,

6. Oyuncaklarını, ödevlerini, kalemlerini, giysilerini vb. kaybediyorsa,

7. Dikkati kolayca dağılıyorsa,

8. Unutkanlık gösteriyorsa,

9. Yapması gereken bir faaliyete başlamakta zorlanıyorsa,

10. Başladığı bir işin sonunu getiremiyor ve çabuk sıkılıyorsa,

11. Yazı yazarken ilk birkaç dakika düzgün yazıyor sonra yazısı bozulmaya başlıyorsa dikkat sorunundan söz edilebilir.

Öğrenme Güçlüğü, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteden Nasıl Ayırt Edilir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitede de özgül öğrenme güçlüğü görülebilir ama ikisi iki ayrı alandaki güçlüğü tarif eden bozukluklardır ve ayırt edici özellikleri vardır.

— Dikkat eksikliği olan çocuk okuma\yazma hatası yaptığında uyarıldığında hatasını düzeltir ama özgül öğrenme güçlüğü olan çocuk hatasını düzeltse bile o hatayı çok sık yapar.

— DEHB belirtileri gösteren çocukta her alandaki işlev bu bozukluğun yarattığı engellemeler nedeniyle etkilenir ama özgül öğrenme güçlüğünde bir ya da iki alanda sorun varken diğer alanlar bundan bağımsız olabilir.

— Özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklar sadece okuma ya da yazmada zorlanırken DEHB olan çocuklar özellikle de hiperaktivite varsa hem okuma hem yazmada sorun yaşayabilirler hem de sürekli zorlanıp kısıtlanmak durumunda kalabilirler. Zihinsel kapasitelerinin beklenen başarıyı tüm alanlarda gösteremeyebilirler.

— DEHB’ nda sıklıkla dil sorunu görülmez özgül öğrenme güçlüğünde dil sorunu daha sık görülür.

— İnce motor becerilerde DEHB olan çocuklar daha çok zorlanırlar kaba motor becerileri iyi olabilir, özgül öğrenme güçlüğünde her ikisi de sorun olarak ortaya çıkabilir.

— Hem DEHB’ nda hem özgül öğrenme güçlüğünde dikkat sorunu gözlenir ancak özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklar seçici dikkat sorunu yaşar örneğin; ders çalışırken yoğunlaştırmaları gereken noktaya dikkatlerini yoğunlaştıramaz, dağınık bir çekmeceden istediğini bulamaz ama buna rağmen dikkati belli bir süre bir konuda yoğunlaştırmada sorun olmaz. DEHB olan çocuklar uzun süre bir materyalle uğraşmakta zorlanırlar.

— Özgül öğrenme güçlüğünde okul başarısızlığı görsel, işitsel, dokunsal algı, ayrımlaştırma ve bellek alanlarında ortaya çıkarken DEHB’ da başarısızlık daha çok dikkatini bir konuya yoğunlaştıramamak nedeniyle yaşanır.

— DEHB’ da okul öncesinde aşırı hareketlilikleriyle çabuk tanınır, özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklar okul dönemine kadar fark edilmeden gelişimlerini sürdürebilirler.

— Özgül öğrenme güçlüğü yaşam boyu sürer, DEHB yaşla değişerek ve azalarak devam eder.

Dikkat Sorunu Yaşadığını Düşündüğünüz Çocuklarınıza Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

— Dikkatin dağılmasına neden olan ve konsantrasyon gücünü azaltan olumsuz dış etkenlerin azaltılmasını sağlayabilirsiniz. Bunu öncelikle çocuğunuzu çalışma odasında bazı düzenlemeler yapmasını teşvik ederek gerçekleştirebilirsiniz.

— Çocuğunuzu dikkat gerektiren faaliyetlere, öncelikle hoşlandığı faaliyetlere yönlendirebilirsiniz.

— Özellikle sınava hazırlanma, ödev yapma, konuları tekrar etme gibi dikkat gerektiren faaliyetlere başlamadan önce, çocuğunuzun hedef belirlemesinde yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, çalışmalarından ne elde etmek istediğini, ne yapacağını ve ne kadar sürede gerçekleştireceğini sorarak bunu sağlayabilirsiniz.

— Çalışmaya başlamakta güçlük çekiyorsa, yapacağı çalışmalar hakkında konuşmanız; onun kaygılarını, endişelerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

— Çalışmalarını sürdüremiyorsa, çalışma ile ilgili hedeflerin kolay ve ulaşılabilir küçük hedeflere dönüştürülmesine katkıda bulunabilirsiniz.

— Ders yükü arttıkça, çalışılacak süre uzadıkça çocukların dikkat ve konsantrasyon güçleri zayıflayacaktır. Bunun için çocuğunuzun planlama becerisi kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

— Çocuğundaki dikkat ve konsantrasyona ilişkin olumlu gelişmeleri fark edebilir ve bunu onunla paylaşabilirsiniz.

— Çocuğunuz belli bir alanda (örneğin bilgisayar oyunları, TV izleme) kolayca dikkatini toplayabiliyor ve konsantre olabiliyorken, diğer alanlarda sorun yaşıyorsa (örneğin akademik çalışmalarda), bu durumda istediği ve tercih ettiği durumlarda bunu başarabildiğini kendisine hatırlatabilirsiniz.

— Konsantrasyon ve dikkati sağlamada bir diğer önemli husus, yapılan işle ilgili olumlu düşüncelere yer verilmesidir. Çocuğunuzun sorun yaşadığı alanlarla ilgili olarak, olumlu düşünceler edinmesine yardımcı olabilirsiniz.

— Konsantrasyonun temeli, birden çok şeyi bir arada yapmak yerine, tek bir şeyle ilgilenmek, aynı anda tek iş yapmak, tek bir konuyla ilgilenmektir. Onu bu yönde davranması için teşvik edebilirsiniz.

— Çocuklarınızın dikkate ve konsantrasyon becerisini artırabilmek için, günlük gazetelerde yer alan köşe yazılarından birini okuyarak yazıda yer alan “b,c,d,g” harflerini işaretlemesini önerebilirsiniz.

— Gazetelerin cumartesi ve pazar eklerinde verilen “farklılıkların bulunması”, “kelime avcılığı”, “sayı avcılığı” gibi bulmacalarla ilgilenmesini özendirebilirsiniz.

— Yaşına uygun puzzle tarzı etkinliklerle ilgilenmesini teşvik edebilirsiniz.

— Çocuğunuzla açık ve etkili iletişimler kurarak onun duygusal açıdan rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

 


Bu haber 20708 kez okundu...
Yorumlar Toplam 1 Yorum Yapılmış
  • nur şama / 02-05-2014 16:10 dikkat eksikliği
    merhaba kızım 7 yaında birinci sınıfa gidiyor hala okumuyor ve yazmıyor ödevlerini yapmakta zorlanıyor ne yapabiliriz
Günün Yazısı

Günün Yazısını okumak için tıklayınız...

Bugünkü Gazete Manşetleri
İKTİBASLAR
Link Bankası